Čini se da žene bolje prolaze kod covida nego muškarci. Znanstvenici su istražili zašto je tome tako

Podaci u SAD-u pokazuju da je od covida umrlo 20 posto više muškaraca nego žena

05.01.2021., Pula - U pulskom Zavodu za javno zdravstvo Istarske zupanije, nastavljeno je cijepljenje novopristiglim dozama Pfizerovog cjepiva protiv bolesti COVID-19. Kao u prvoj turi, i ovaj su put najprije cijepljeni zdravstveni djelatnici.
photo: Sasa Miljevic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Cijepljenje značajno povećava vjerojatnost preživljavanja kod covida, ali mnogi faktori rizika su izvan kontrole ljudi. Podaci u SAD-u pokazuju da je od covida umrlo 20 posto više muškaraca nego žena. Znanstvenici teoretiziraju da se razlika između spolova može, djelomično, svesti na hormon estrogen koji ima ulogu u imunološkom sustavu, piše Time. Novo istraživanje, objavljeno u BMJ, povezuje razine estrogena s vjerojatnošću da ženska osoba umre nakon što se zarazi covidom.

U studiji su korišteni podaci švedskog nacionalnog zdravstvenog registra za više od 16 tisuća žena, u dobi od 50 do 80 godina, pozitivnih na covid. Većina je prošla kroz menopauzu kada estrogen obično pada. Nakon što su uzete u obzir drugi čimbenici, dob, socio-ekonomski faktori, komorbiditeti, otkriveno je da su žene koke su uzimale lijekove koje povisuju razinu estrogena imale upola manju vjerojatnost da bi mogle umrijeti od covida.

Covid može izazvati citokinsku oluju

Ovo otkriće odgovara drugima iz opservacijskih studija koje su također povezale visoke razine estrogena s manjim rizikom od ozbiljnog obolijevanja od covida. Vjeruje se da su estrogen i progesteron, u nešto manjoj mjeri, uključeni u imunološki odgovor organizma i mogu ograničiti upalu. Kod covida upala može izazvati citokinsku oluju, opisano kao stanje preopterećenja imunološkog sustava.

Druga istraživanja sugeriraju da estrogen može utjecati na receptore proteina koje virus koristi za ulazak u stanice, kaže dr. Malin Sund, profesorica na Sveučilištu Umea u Švedskoj i koautorica studije.

Nužna su klinička ispitivanja

Kako autori studije ističu, nužna su klinička ispitivanja kako bi se utvrdilo da li je veza uzročna i može li umjetno povećanje estrogena zaštiti pacijente. Sund naglašava da ljudi ne bi trebali eksperimentirati s promjenom razine estrogena jer to može imati svakakve nuspojave, poput povećanog rizika karcinoma dojke.

Mnoge bolesti različito utječu na muškarce i na žene ali tijekom većeg dijela povijesti istraživanja su bila fokusirana uglavnom na muškarce. Proučavanje razlika u tijeku bolesti zbog spola treba nastaviti jer postoji puno bolesti, ne samo covid, koje karakteriziraju spolne razlike, poručuju stručnjaci, a prenosi Time.