Cvrčci izlučuju urin u mlazu, ne u kapljicama kao drugi kukci

Mlazovi urina koje proizvode imaju brzinu od tri metra u sekundi, što je najbrže od svih životinja

FOTO: Shannon Potter/Unsplash

Promatranja životinja u Peruu i Singapuru, objavljena u časopisu Proceedings of National Academy of Sciences, pokazuju da cvrčci nisu poput drugih insekata kada se radi o izlučivanju urina, piše The New York Times. Velika stvorenja kao slonovi i konji mokre u mlazovima dok insekti stvaraju samo kapljice.

S obzirom na svoju veličinu, cvrčci imaju najjači mlaz mokraće. Znanstvenici znaju puno o tome što i kako životinje jedu, ali se manje proučavalo kako izlučuju otpad.

Uzrok je u hrani?

Cvrčcima je glavni izvor hrane vodenasti sok ksilema, koji raspoređuje hranjive tvari i minerale unutar tkiva biljaka. Taj sok nije za kukce osobito hranjiv pa ga, da bi preživjele, moraju puno popiti, a rezultat toga je izlučivanje viška tekućine.

Tijekom istraživanja u Peruu, znanstvenici su primijetili da cvrčci na drveću izbacuju urin u velikom mlazu pa su odlučili dodatno istraživati. Nalazi kažu da je mokrenje u mlazovima najučinkovitiji način za izlučivanje otpada cvrčaka.

U suprotnom bi trošili više energije

Da mokre u kapljicama kao drugi insekti, morali bi trošiti više energije što bi značilo da moraju uzimati još više soka ksilema. Cvrčci su dovoljno veliki da im gravitacija i inercija pomažu u pokretanju toka mokraće, kažu znanstvenici. Mlazovi urina koje cvrčci proizvode imaju brzinu od 3 metra u sekundi, što je najbrže od svih životinja.

Biolozi bi, gledano dugoročno, mogli usporediti metode mokrenja različitih životinja i razmotriti evolucijske razloge koji stoje iza tih razlika.

Nove ideje koje se mogu primijeniti u dizajnu

Razumijevanje načina na koje su tijela životinja evoluirala kako bi riješila probleme s otpadom, mogu ponuditi nove ideje za dizajn, na primjer mlaznica, kaže Saad Bhamia, bioinženjer sa Georgia Institute of Technology.

“Ovo je podsjetnik da imamo još puno toga za otkriti o prirodnom svijetu, čak i na najneočekivanijim mjestima”, kaže koautor studije Elio Chalilita, istraživač robotike sa Harvarda.

Rijedak fenomen

Istraživanje mokrenja cvrčaka stiže u pravi trenutak, u proljeće će trilijun cvrčaka izroniti iz zemlje na srednjem zapadu i jugoistoku Amerike, tijekom rijetkog prirodnog fenomena.

Dva legla ovih kukaca, jedno koje izlazi svakih 13 godina i drugo koje izlazi svakih 17 godina izronit će u isto vrijeme. Znanstvenici se nadaju da će moći odgovoriti na pitanje kamo će otići njihova mokraća. U međuvremenu, ako se zateknete u toj zoni u doba izlaska cvrčaka, ponesite šešir, šale se znanstvenici.