Doktori digli uzbunu zbog pametnih satova: 'Ljudi, nemojte njima mjeriti šećer, to može biti opasno'

Savjetuju oboljelima da se koriste odobrenim uređajima koji se mogu nabaviti u ljekarnama

25.10.2020., Zagreb - Pametni sat.rPhoto: Borna Filic/PIXSELL
FOTO: Borna Filic/PIXSELL/Ilustracija

Pametni satovi i pametno prstenje za koje proizvođači i prodavači tvrde da mjere razinu šećera u krvi bez probijanja kože mogu biti opasni i treba ih izbjegavati, upozorava američka Savezna uprava za hranu i lijekove (FDA).

Bez obzira na marku uređaja, bez probijanja kože je nemoguće izmjeriti razinu šećera u krvi i takvi aparati nisu dobili službeno odobrenje, dodaju u upozorenju.

Ova obavijest ne odnosi se na aplikacije za pametne satove koje se povezuju sa senzorima poput onih u sustavima za kontinuirano praćenje razine šećera u krvi.

U populaciji brojni dijabetičari

U SAD-u 37 milijuna ljudi ima dijabetes. Prema podacima HZZO-a za 2021. godinu, u Hrvatskoj je dijagnosticiranih i nedijagnosticiranih dijabetičara bilo oko pola milijuna.

Kako bi kontrolirali zdravstveno stanje, dijabetičari moraju redovito provjeravati razinu šećera u krvi testiranjem u kojem se ubodu u prst da bi došli do kapi prvi ili senzorom u kojemu su igle postavljene neposredno ispod kože pa se na taj način kontinuirano mjeri razina šećera, piše CBS News.

“Uporaba neodobrenog pametnog sata ili pametnog prstena mogla bi rezultirati netočnim podacima mjerenja šećera u krvi s pogubnim posljedicama”, rekao je dr. Robert Gabbay iz Američkog udruženja za dijabetičare. “Pacijenti bi mogli uzeti pogrešne doze lijekova, što dovodi do opasnih razina šećera u krvi, mentalne zbunjenosti, kome ili čak smrti”, dodao je.

Nema neinvazivnog uređaja s odobrenjem

“Nekoliko tvrtki radi na razvijanju neinvazivnih uređaja za mjerenje šećera u krvi, ali nijedna nije uspjela stvoriti proizvod dovoljno precizan i siguran za oboljelog da bi dobila odobrenje agencije za lijekove”, kazao je dr. David Klonoff iz bolničkog centra Sutter Health Mills-Peninsula u Kaliforniji.

“Tehnologija koja pametnim uređajima omogućuje mjerenje, primjerice, otkucaja srca i kisika u krvi, nije dovoljno precizna za mjerenje šećera. Zahtjevno je, ali vjerujem da će jednom netko od znanstvenika ili inženjera u tome uspjeti”, dodao je.

U međuvremenu savjetuje oboljelima da se koriste odobrenim uređajima koji se mogu nabaviti u ljekarnama. “Sve se svodi na rizik. Ako FDA to odobri, rizik je vrlo mali. Ako koristite proizvod koji nije odobrio FDA, često je rizik vrlo velik”, zaključuje Klonoff.