Grupa znanstvenika je uvjerena da dijabetes u ranoj trudnoći može dovesti do autizma kod bebe

Kod dijabetesa prije 26. tjedna trudnoće postoji 42 posto više šanse za autizam

FOTO: unknown

Žene kod kojih se pojavi gestacijski dijabetes u ranom stadiju trudnoće imaju veće šanse da ce roditi dijete s autizmom nego žene koje to stanje tijekom trudnoće ne razviju, sugeriraju nova istraživanja. Znanstvenici su ustanovili da buduće majke kod kojih se pojavi visoki šećer tijekom trudnoće, prije 26. tjedna trudnoće, a koje nikada prije nisu imale dijabetes, imaju 42 posto više šanse da njihova beba ima dijagnozu autizma, u usporedbi sa ženama koje tijekom trudnoće ne razviju gestacijski dijabetes ni u jednom trenutku tijekom trudnoće ( uključujući i one koje koje nisu imale dijabetes tipa 2 prije trudnoće).

To, naravno, ne znači da autizam uobičajen kod djece žena koje razviju stanje gestacijskog dijabetesa tijekom trudnoće. Autizam je još uvijek rijedak, kaže studija koautorice Anny Xiang istraživačke znanstvenice na Kaiser Permanente Southern California u Pasadeni. A nova istraživanja pokazuju iako je rizik rađanja djeteta s autizmom kod žena koje razviju dijabetes u ranoj trudnoći, prije 26. tjedna još uvijek nizak, postoji povezanost između te skupine trudnica i povećanog rizika da će dijete imati autizam.

320 tisuća djece u istraživanju

Nova studija, objavljena jučer,14. travnja u Journal of American Medical Association, promatrali su više od 320 tisuća djece rođene u Južnoj Kaliforniji između 1995. i 2009. godine. Oko 8 posto djece rodile su majke koje su dobile dijabetes u trudnoći, a 2 posto majki imalo je dijabetes tipa 2.

Praćenjem prosječnog perioda od pet i pol godina, kod oko 3.400 djece u studiji dijagnosticiran je autizam ili Aspergerov sindrom (poremećaj iz spektra autizma) koji može izazvati socijalne, komunikacijske i probleme ponašanja u djece.

Nakon uzimanja u obzir i svih drugih faktora koji mogu utjecati na pojavu autizma – kao što su dob majke, obrazovanje, prihodi, etnička pripadnost, prijašnje trudnoće i spol djece (autizam se pet puta češće javlja kod dječaka nego kod djevojčica), utjecaj gestacijskog dijabetesa je isključen ali poveznica se još uvijek drži. Gestacijski dijabetes do 26. tjedna trudnoće povećava rizik autizma kod djece za 42 posto u usporedbi sa djecom čije majke nisu imale trudnički dijabetes.

Kritični mjeseci za razvoj mozga

Nejasan je uzrok te poveznice. Kako bilo, jedan od osnovnih razloga je taj sto su rani mjeseci trudnoće kritični za razvoj mozga. Ako je fetus koji se razvija, izložen povišenoj razini šećera tijekom važnog perioda razvoja mozga, znači u prvim tjednima trudnoće, to može biti povezano sa promjenama u ponašanju koje vidimo kod autizma.

Studija nije našla povećanje broja djece sa autizmom koju su rodile žene koje već imaju dijabetes tipa 2 prije nego što su rodile. Može biti zbog toga jer su znajući za svoju bolest, buduće majke već uzimale lijekove za reguliranje razine šećera. Žene koje nisu imale nikakav rizični faktor da bi se kod njih mogao pojaviti dijabetes u trudnoći, nisu ni bile promatrane prije 24-28 tjedna trudnoće. Tako da je rani dijabetes mogao proći nezapaženo.

Ipak, žene koje razviju gestacijski dijabetes tijekom trudnoće, ne trebaju paničariti. Rezultati pokazuju da na svakih 1000 majki kod kojih se pojavi dijabetes do 26 tjedna trudnoće, sedmero djece može razviti poremećaj iz spektra autističnih poremećaja.