I sirote deve su postale žrtve tenzija u Perzijskom zaljevu, Saudijska Arabija ih je deportirala 15 tisuća

Saudijci su deportrirali 15 tisuća deva čiji vlasnici žive u Kataru

Camels are seen in a desert area on the Qatari side of the Abu Samrah border crossing between Saudi Arabia and Qatar on June 21, 2017.
Around 12,000 camels and sheep have become the latest victims of the Gulf diplomatic crisis, being forced to trek back to Qatar from Saudi Arabia, a newspaper reported Tuesday. / AFP PHOTO / KARIM JAAFAR
FOTO: AFP

Saudijska Arabija jedna je od bliskoistočnih država koje su 9. lipnja odlučile službeno prekinuti sve veze s Katarom zbog optužbi da Katar financira terorističke organizacije. Prekid veza je potpun, uključuje diplomatske odnose, sve prometne veze i trgovinu, deportaciju građana, a sad su na red došle i deve. Naime, na granici dvaju država, mnogi uzgajivači deva iz Katara svoje životinje čuvaju u Saudijskoj Arabiji.

U sklopu prekida međudržavnih odnosa, Saudijci su naredili deportaciju 15 tisuća katarskih deva iz svoje države. Kad su u ponedjeljak lokalne katarske novine objavile fotografije deva koje su zarobljene na granici, građani su bili ljutiti. Deve su bile izgladnjele, umorne i dehidrirane. Katarska vlada odmah je poslala konvoje sa vodom i travom za deve, a vlasnici su krenuli u akciju spašavanja.

Deve su držali na granici

Jedan od vlasnika deva, 40-godišnji Ali Magareh za Reuters je objasnio ozbiljnost situacije: “Držali su ih na granici tjedan dana, deve su bile u jako lošem stanju, mužjaci su se počeli tući. Moj brat ima još 10-11 deva u Saudijskoj Arabiji”. Katar ima površinu od 11,5 tisuća četvornih kilometara, zbog čega uzgajivači svoja stada drže u znatno većoj Saudijskoj Arabiji. Prije naftne industrije, deve su bile izvor zarade, i hrane.

“Ratovali smo zbog deva, to je naša tradicija, biti iz Katara bez deva, to je kao kauboj bez krava”, rekao je Magareh, i komentirao da je izolacija Katara sukob političara, a ne građana. “Samo želimo normalne živote, da možemo u Saudijsku Arabiju svaki dan kako bi se brinuli o svojim devama, a navečer da možemo nazad kući svojim obiteljima”, zaključio je Magareh.