Internetom kruži hrpa trikova za izbjegavanje suza tijekom rezanja luka. Stručnjaci otkrili što od svega toga zapravo pomaže

Iritantno peckanje koje luka izaziva u očima zapravo je njegov obrambeni mehanizam

FOTO: Unsplash

Luk je ukusan i neizostavan dio mnogih jela, ali zbog iritantnog peckanja koje izaziva u očima nekima je prava muka koristiti ga u pripremi jela.

Internetom kruži mnogo trikova kako bi se izbjegle suze tijekom rezanja luka, a CNN je razgovarao sa stručnjacima koji su otkrili trikove vrijedne pažnje.

Inače, taj osjećaj peckanja u očima zapravo služi samom luku, kaže dr. Abbey Thiel, nutricionistica i voditeljica YouTube kanala Abbey the Food Scientist. “To je zapravo obrambeni mehanizam biljke kojim sprječava da ‘postane plijen’. Mnoge biljke imaju načine kako izbjeći da postanu obrok, kao što su trnje, bodlje ili gorak okus”, dodala je.

Zašto suze oči od luka?

Obrambena snaga luka dolazi od njegove stanične strukture, koja ima različite odjeljke za tvari koje bi mogle izazvati reakciju. Kada oštetite te stanice, primjerice nožem, enzim i aminokiselina se kombiniraju kako bi formirali spojeve sumpora i još jedan enzim koji se šire u zrak i na kraju dolaze u vaše oči, pojasnio je dr. Bryan Quoc Le, znanstveni suradnik na fakultetu u Parklandu u državi Washington.

“Nakon reakcije s vlagom u našim očima, proizvode se male količine sumporne kiseline koja iritira rožnicu i dovodi do suza”, dodala je Abbey Thiel koja otkriva da je sjajna metoda za izbjegavanje suza tijekom sjeckanja luka postavljanje ventilatora blizu vas kako bi otpuhao zrak u blizini povrća. Na taj način zrak odnosi molekule koje obično uđu u vaše oko i uzrokuju suze.

Hladnoća će vam pomoći

Jedna od sigurnih metoda je i stavljanje zaštitnih naočala. ”Da, izgledaju glupo, ali štite vaše oči od molekula luka u zraku”, rekla je Thiel i dodala da su osobe koje nose leće manje osjetljive na luk jer imaju ”štit” preko očiju.

Dr. Quoc Le savjetuje i da se luk prije rezanja ohladi. Može ga se staviti u hladnjak, zamrzivač ili ledenu vodu. To ne znači da luk trebate držati u zamrzivaču ili hladnjaku jer predugo stajanje na hladnom može promijeniti njegovu teksturu. Dovoljno je 20 minuta prije rezanja staviti ga u hladnjak ili hladnu vodu kako biste smanjili mogućnosti da će vam izazvati suze i peckanje u očima.

S druge strane, i toplina može pomoći u smanjenju lučenja enzima koji izazivaju suze, tako da luk možete staviti i u mikrovalnu na 30-ak sekundi prije rezanja, dodao je Le. Ipak, preporučuje se da to učinite samo ako radite nešto u čemu tekstura luka nije toliko važna jer korištenje mikrovalne pećnice može utjecati na hrskavost luka.

Limun poboljšava okus

Luk možete poprskati i s nekoliko kapi kiseline, poput limuna ili octa. To će mu čak i poboljšati okus. “Kiselina poput limuna ili octa usporit će enzim koji stvara pare koje dovode do suza”, objasnio je dr. Bryan Quoc Le.

Osim svega navedenog, neki se kunu da im pomaže i kad imaju komad kruha ili tosta u ustima, no stručnjak kaže da nema potvrde da to zaista funkcionira. ”Teško je reći. Neki ljudi mogu otkriti da ova metoda smanjuje osjećaj peckanja i suza, ali nije metoda na koju možete računati da će djelovati svaki put”, rekao je i dodao da se u ovom slučaju možda radi samo o psihološkom učinkom.