Istražuje se mogu li Ozempic i slični lijekovi izazvati depresiju i suicidalne misli

Europska agencija za lijekove analizira 150 izvješća

LOS ANGELES, CALIFORNIA - APRIL 17: In this photo illustration, boxes of the diabetes drug Ozempic rest on a pharmacy counter on April 17, 2023 in Los Angeles, California. Ozempic was originally approved by the FDA to treat people with Type 2 diabetes- who risk serious health consequences without medication. In recent months, there has been a spike in demand for Ozempic, or semaglutide, due to its weight loss benefits, which has led to shortages. Some doctors prescribe Ozempic off-label to treat obesity. (Photo illustration by Mario Tama/Getty Images) (Photo by MARIO TAMA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
FOTO: Getty Images via AFP

Odbor za sigurnost Europske agencije za lijekove (EMA) od sredine srpnja istražuje mogući rizik suicidalnih misli povezanih s određenim lijekovima za dijabetes i liječenje pretilosti, kao što Ozempic i Saxenda, pisao je Healthline.

Ovi lijekovi pomažu lučenje inzulina nakon jela, što snižava razine šećera u krvi. No, lijek za dijabetes Ozempic u posljednje je vrijeme popularno sredstvo za gubitak težine, a na društvenim mrežama već su se uvriježili termini poput “Ozempic lice” ili “Ozempic stražnjica”.

Istraga je uslijedila nakon što je Islandska agencija za lijekove zabilježila dva slučaja suicidalnih misli nakon upotrebe Ozempica i Saxende. Oba lijeka i treći Wegovy, proizvodi tvrtka Novo Nordisk.

Analiziraju 150 izvješća

U Europskoj uniji suicidalno ponašanje nije navedeno kao potencijalna nuspojava na niti jednom GLP-1 lijeku. Provjera GLP-1 lijekova intenzivirana je nakon što je EMA najavila istragu o riziku samoubojstva kod Ozempica, Wegovyja, Saxende i drugih GLP-1 lijekova.

Kasnije su objavili da analiziraju 150 izviješća. U Velikoj Britaniji i Kanadi također se preispituju izviješća o mogućim suicidalnim mislima.

Revizija u studenom

Iz EMA-e kažu da imaju informacije o novom štetnom događaju koji nije naveden u popisu nuspojava i zahtijeva daljnju istragu, a to ne znači nužno da je lijek uzrokovao dotičnu nuspojavu. Očekuje se da će EMA završiti reviziju u studenome.

Prijašnji lijek za liječenje pretilosti, rimonabant (Acomplia), povučen je s tržišta nakon što je kliničko ispitivanje pokazalo da je povezan s povećanim rizikom tjeskobe, depresije i samoubojstva.

Reagirala i FDA

“Ozempic i drugi lijekovi u toj kategoriji prisutni su već nekoliko godina, a suicidalne misli nisu se pokazale kao značajna nuspojava”, rekao je psihijatar Kishore M.Gadde za Healthline.

Sada je i američka Agencija za hranu i lijekove (FDA), reagirala na 265 izviješća o suicidalnim mislima kod pacijenata koji su uzimali ove ili slične lijekove od 2010. godine, otkrio je Reuters pregledom baze podataka o nuspojavama. Trideset šest izvješća opisuje smrtni ishod zbog samoubojstva.

Epizode povezane s uzimanjem lijeka?

Izvješća o suicidalnim mislima povezanima s ovom klasom lijekova GLP-1, izazivaju sve veću pozornost. Više od polovice prijavljenih slučajeva opisuje da su se suicidalne misli pojavile nedugo nakon početka uzimanja lijeka ili povećanja doze. Dvije petine je izjavilo da su simptomi prestali nakon prestanka uzimanja lijeka ili smanjenja doze.

Trideset pacijenata imalo je povijest depresije, suicidalnog razmišljanja ili nekog drugog mentalnog stanja. Pet izvješća izričito navodi da pacijenti nisu imali nikakvih mentalnih problema prije početka uzimanja lijeka. Većina izvješća ne spominje da postoji povijest mentalnih bolesti kod pacijenta koji su prijavili probleme, analizirao je Reuters.

Nastavlja se istraga

Izvješća o nuspojavama su sustav upozorenja za medicinsku zajednicu, ali nisu konačni znanstveni dokaz. Reuters je identificirao 265 izviješća pretražujući vladinu bazu podataka, a moguće je da postoje i dodatna izvješća o ovim nuspojavama.

Iz Eli Lilly, proizvođača lijeka Mounjaro, rekli su da blisko surađuju s regulatorima na potencijalnim sigurnosnim problemima i da nastavljaju pratiti podatke.

Ima razloga za zabrinutost

Dr. Eric Turner, koji je za FDA pregledavao psihijatrijske lijekove, kaže da ima razloga za zabrinutost i da treba obratiti pozornost na slučajeve pacijenta koji nemaju raniju povijest depresije i iznenadnih suicidalnih misli, a krenulo je nakon početka uzimanja lijeka ili povećanja doze, da bi nakon prestanka korištenja opazili povlačenje simptoma.

Ozempic, Wegovy i Mounjaro pokazali su se relativno sigurnima i njihova klinička ispitivanja nisu pokazala rizik od samoubojstva. Saxenda Novo Nordiska, odobrena 2014. godine, spominje pojavu suicidalnih misli kod nekih pacijenata.

Ovakve provjere mogu rezultirati zahtjevom za upozorenjem na proizvodu, hitnim sigurnosnim ograničenjima ili se traži od proizvođača da provedu opsežnije studije sigurnosti.