Čini se kako ukiseljena hrana može smanjiti socijalnu anksioznost kod mladih ljudi

Konzumiranjem ukiseljene hrane smanjujemo anksioznost i depresiju

FOTO: Tarehna Wicker/Flickr

Naš probavni sustav, osim što je odgovoran za razgrađivanje hrane, povezan je s našim raspoloženjem i emocijama. Znanstvenici su nedavno otkrili pravu važnost bakterija koje žive u našem tijelu, i čini se kako ukiseljena hrana ima interakciju sa ljudskim mikrobima koji smanjuju naše neurotično ponašanje.

Ukiseljena hrana sadrži žive bakterije, probiotike, koji utječu na stvaranje bakterijskih kolonija koji žive u našem želucu. Istraživanje objavljeno u časopisu Psychiatry Research tvrdi kako regularna konzumacija ukiseljene hrane, poput ukiseljenog zelja, može smanjiti socijalnu anksioznost, barem kod mladih ljudi.

Probiotici su potencijalan lijek za depresiju

Znanstvenici sa Sveučilišta Maryland, istraživali su 700 studenata psihologije putem upitnika o njihovom načinu prehrane, vježbanju, neurotskim osobinama ponašanja i razini socijalne anksioznosti.

Otkrili su kako ljudi koji imaju veće genetske predispozicije za anksioznost konzumirali više ukiseljene hrane, pa su simptomi anksioznosti bili manji nego kod onih koji nisu konzumirali ukiseljenu hranu. Prethodna istraživanja sugeriraju kako probiotici mogu biti potencijalna način liječenja depresija i anksioznosti.