Jesu li med i javorov sirup zbilja zdraviji od običnog šećera? Evo što stručnjaci kažu o prirodnim zaslađivačima

Ni stevija ustvari nije baš toliko bolja opcija koliko se čini

FOTO: Unsplash

Med, javorov sirup i agava često se reklamiraju kao prirodne opcije bolje od običnog šećera kada se poželite slatkog. No, činite li zaista uslugu svom organizmu ako se odreknete šećera i prijeđete na neka od ovih sladila?

“To su sve samo šećeri u tekućem obliku”, kaže za The Washington Post Wesley McWhorter, direktor medicine životnog stila za Suvida Healthcare u Houstonu. Naime, med, javorov sirup i agava imaju nešto više kalorija od granuliranog šećera, čija žličica ima 16 kalorija i četiri grama šećera. Trebali biste smanjiti njihov unos, što vrijedi i za sve druge vrste šećera koji se dodaju hrani. Američko udruženje za srce preporučuje da žene ne unose više od 25 grama dodanih šećera dnevno, a muškarci ne više od 36 grama.

No, med i javorov sirup imaju hranjive tvari, dok ih bijeli šećer gotovo i nema, što im daje malu prednost. No da biste dobili od njih ikakvu hranjivu vrijednost morali biste konzumirati puno više od preporučene dnevne doze. Prava prednost može jednostavno biti okus koji neki od ovih zaslađivača imaju. “Njihov jedinstveni okus može poboljšati određene recepte”, kaže McWhorter.

Med ne pomaže s alergijama

A što se zapravo nalazi u vašim prirodnim zaslađivačima? Med, koji u jednoj žličici ima pet grama šećera i 21 kaloriju, sadrži antioksidante, no količina i vrste tih spojeva razlikuju se ovisno o vrsti meda.

Možda ste čuli da konzumacija lokalnog meda može pomoći u ublažavanju sezonskih alergija, no za to nema dokaza, kaže Stephen Kimura, alergolog iz Pensacole na Floridi. Vrste peludi na koje su ljudi obično alergični nisu iste peludi koje završe u medu, objasnio je. Ipak, med može ublažiti kašalj i druge simptome gornjih dišnih puteva, pokazalo je istraživanje 14 studija iz 2020. objavljeno u časopisu BMJ Evidence-Based Medicine.

Poput meda, javorov sirup, koji u jednoj žličici ima četiri grama šećera i 17 kalorija, u sebi ima spojeve koji se bore protiv bolesti. U kanadskoj studiji istraživači su analizirali javorov sirup i pronašli 23 antioksidanta, a smatraju da ih ima mnogo više od onih koje su uspjeli identificirati. Napominju da bi se trebao koristiti čisti javorov sirup, a ne onaj stolni koji je zapravo aromatizirani kukuruzni sirup ili kukuruzni sirup s visokim udjelom fruktoze i bez antioksidanata.

Zabluda u vezi stevije

Agava, s pet grama šećera i 21 kalorijom po žličici, kao zaslađivač je privukla pozornost jer ima vrlo nizak glikemijski indeks, niži od šećera, meda ili javorova sirupa. To znači da ima i manji utjecaj na šećer u krvi. Međutim, ima visok sadržaj voćnog šećera odnosno fruktoze. “Pretjerani unos fruktoze povezan je s jetrenim problemima kao što su povećano skladištenje masti i inzulinska rezistencija”, kaže McWhorter.

Učinci su još veći kad se u organizam unese puno fruktoze u kratkom vremenskom razdoblju. Treba napomenuti da te ne vrijedi za fruktozu koja se unosi putem svježeg voća jer je ono puno manje koncentrirani izvor šećera.

Govoreći o sladilima, neizostavna je i stevija koju neki smatraju beskaloričnim i ”prirodnim” sladilom jer dolazi iz biljke, no Uprava za hranu i lijekove ne dopušta korištenje lišća stevije u prehrani. Umjesto toga, spojevi slatkog okusa, zvani steviol glikozidi, ekstrahiraju se iz lišća biljke i pročišćavaju. To se može učiniti s vodom ili alkoholom, no ponekad se ekstrakti modificiraju enzimima, što steviju zapravo čini visoko prerađenim proizvodom.