Još jedno potpuno logično objašnjenje zašto biste trebali jesti više špeka

Istraživanje je pokazalo kako špek u sebi ima niacin, poznatiji kao vitamin B3.

FOTO: Flickr

Špek bi vam mogao produžiti život ako ga redovito konzumirate, barem tako tvrdi novo istraživanje provedeno u Švicarskoj.

Točnije, znanstvenici s ETH-a u Zurichu proveli su opsežno istraživanje koje je pokazalo da je špek ili slanina, kako vam je draže, namirnica bogata niacinom, poznatijim kao vitamin B3.

Istraživanje provedeno na glistama

Istraživanje su proveli na glistama koje su obilato hranili ovom ukusnom namirnicom, a njihov životni vijek produžio se za jednu desetinu. Kod glista je to tri dana duže jer im je životni vijek 30 dana, a prema ljudskim godinama to bi značilo da slanina može produžiti život, u teoriji, i za deset godina.

Ako niste sigurni koliko špeka biste trebali pojesti tijekom jednog dana, znanstvenici objašnjavaju da 200 grama svinjetine u sebi ima dovoljno niacina za dnevne potrebe ljudskog organizma. Inače, vitamin B3 može se naći i u paprici, rajčicama sušenim na suncu i kikirikiju. Ali najvažnije je da se nalazi i u slasnom, masnom špeku.

Hrana za koju su nam govorili da je nezdrava, a nije

https://www.telegram.hr/fotogalerije/zivot/slasna-hrana-za-koju-smo-mislili-da-je-nezdrava-i-na-svu-srecu-zivjeli-smo-u-zabludi/?preview=true&preview_id=6732&preview_nonce=373163133d#6743

Osim špeka, tjestenina i krumpir samo su dio hrane za koju su nam govorili da je nezdrava. Ipak, ako jedemo tjesteninu sa salsom od rajčice ili kuhani krumpir onda postaju dobar izvor ugljikohidrata.