Kako pohraniti pola limuna i što nikad ne smijete raditi s kruhom: Stručnjaci otkrili kako ostatke hrane održati svježima

Prema UN-ovom izvješću, godišnje se u svijetu baci oko petine hrane

FOTO: Unsplash

Prema UN-ovom izvješću za 2024. godinu, oko petine svjetske hrane se baca, a za 60 posto od jedne milijarde tona hrane koja se godišnje baci odgovorna su kućanstva.

Dakle, što učiniti s otvorenim limenkama, narezanim avokadom i žumanjcima koji vam nisu potrebni za recept? Kuhari i stručnjaci za hranu otkrili su za The Guardian kako do sljedeće uporabe skladištiti već načete ili otvorene namirnice.

Oksidacija je neprijatelj voća

Ranije ove godine, časopis Bon Appétit pozabavio se pitanjem kako najbolje skladištiti polovicu avokada. Savjet je da iz polovice izvadite košticu, no da s avokada ne skidate kožu. Polovicu avokada stavite na tanjur tako da je prerezana strana okrenuta prema dolje. U smanjenu oksidacije, koja uzrokuje da meso avokada postane sivo i kašasto, može pomoći i sok od limuna ili limete. Dovoljno je da avokado premažete limunom ili limetom i zamotate ga u prozirnu foliju te spremite u hladnjak.

A nakon što ste avokado premazali s nekoliko kapi limunova soka, što učiniti s preostalim kriškama limuna? Ni on nije otporan na oksidaciju koja na citruse vrlo brzo utječe. Will Meredith, savjetnik za pića za restorane u Velikoj Britaniji, kaže da će limun brzo oksidirati zbog svog šećera i kiseline. ”Kako bi preostale kriške limuna izgledale i ostale svježe, stavite ih u zdjelu napunjenu smrvljenim ili izribanim ledom, kao što vidite u ribarnici”, pojasnio je.

Slično avokadu u hladnjaku se čuva i polovica glavice luka – ljusku ostavite na polovici koju ne koristite, a zatim ga prerezanom stranom prema dolje stavite na tanjur u hladnjak. Ako ne znate kada ćete sljedeći put upotrijebiti ostatak luka, nasjeckajte ga i zamrznite.

Žumanjci mogu u zamrzivač

Ako vam je od pripreme ručka ostao komad čvrstog tofua, Amy Poon, osnivačica kineskog restorana Poon’s London, kaže da on može odstajati još dva do tri dana ako se čuva u plastičnoj posudi, uronjen u čistu, hladnu vodu. Napominje da bi se vodu u kojoj stoji trebalo mijenjati svakoga dana. Osim toga, tofu se može i zamrznuti.

U hladnjaku dan ili dva može odstajati i smjesa za palačinke, no pod uvjetom da je hermetički zatvorena. ”Smjesa se od stajanja može malo odvojiti pa ćete ju kasnije morati dobro izmiješati. Ja bih ga prebacio u hermetički zatvorenu posudu ili staklenku u hladnjak jer ako ostane na zraku mogla bi promijeniti boju”, objasnio je Joe Fox, glavni kuhar hotela Firmdale.

I dok u smjesu za palačinke idu cijela jaja, brojni su recepti koji zahtijevaju samo žumanjke ili bjelanjke. Rachel Morgan, suosnivačica pekare Twelve Triangles u Edinburghu, ostatke jaja čuva u plastičnoj posudi ili zdjeli prekrivenoj prozirnom folijom. ”Bjelanjke sam držala po 10-ak dana u hladnjaku, dok se žumanjci obično ne održe tako dobro i na njima se stvara kožica. Stoga ako imate žumanjke za pohraniti, ja bih ih zamrznula”, predlaže.

Trik za čuvanje maslina

A što je s hranom koja stoji u salamuri? Nakon otvaranja, maslinama, kaparima ili drugim ukiseljenim proizvodima u staklenkama, prijeti stvaranje plijesni. Will Meredith kaže da se to može izbjeći ako spriječite da u staklenku uđe previše kisika. ”Najjednostavnije je od papira za pečenje izrezati krug dovoljno velik da pokrije tekućinu u staklenci i stavite ga tako da stvara barijeru između sastojaka i poklopca. To će spriječiti da kisik zaprlja te masline, kisele krastavce ili bilo koju drugu namirnicu u teglicama”, preporučuje.

Neke druge namirnice u staklenkama, poput raznih pasta, harisse, pirea od rajčice, pesta ili curry paste mogu stajati tjednima, no samo ako ih ne ostavite u njihovim originalnim staklenkama. Prema Leonardu Tanyagu, izvršnom kuharu Los Mochis London Cityja, nakon otvaranja ovakve stvari prebacite u hermetički zatvorenu posudu kako biste zadržali njihovu svježinu. ”Dodajte malo ulja na vrh kako biste spriječili izlaganje zraku, zbog čega mogu trajati tjednima”, kaže. Naravno, trebali biste ”uvijek provjeriti ili pomirisati otvorenu pastu prije upotrebe kako biste provjerili ima li znakova kvarenja”.

U hermetički zatvorenim posudama trebali biste pohranjivati i ostatke svježeg krastavca koji je dovoljno malo zamotati papirnatim ručnikom kako se ne bi osušio. Kao i krastavac, i zelenu salatu možete čuvati u hladnjaku u hermetički zatvorenoj posudi obloženoj kuhinjskim papirom ili čistom kuhinjskom krpom kako bi ona upila sav višak vlage. ”Ako je salata malo uvenula i izgleda tužno, možete oživjeti listove tako da ih stavite u veliku zdjelu ledene vode na 10-15 minuta, zatim ih ocijedite i osušite”, predlaže Hemsley.

Upozorenje za kruh

Svatko tko se prebacio s mliječnih proizvoda na mlijeka bez laktoze, poput onih biljnih, primijetit će da se čini da alternativna mlijeka često traju duže od preporučenih pet ili više dana u hladnjaku. ”Možete pretočiti mlijeko u staklenu bocu, ali ono je na neki način dizajnirano za pohranu u kartonu. Mislim da zobeno i bademovo mlijeko traju najduže, dok se kod soje stvari brže mijenjaju. Ako ga pohranite u staklo, moći ćete bolje vidjeti je li se mlijeko razdvojilo, a dobro protresanje boce vjerojatno će ponovno spojiti sastojke. Možete kušati da provjerite je li se pokvarilo”, savjetuje Rachel Morgan.

Što se tiče kruha, ako ga čuvate u posudama za kruh, možda biste takve spremnike trebali prestati koristiti. ”Ako se kruh zagrije u posudi za kruh, vjerojatnije je da će postati pljesniv jer će se sva vlaga u njemu kondenzirati”, ističe Morgan. Umjesto toga, ona kruh čuva u pamučnoj ili papirnatoj vrećici. A ako se plijesan na kruhu već pojavila, ne savjetuje se da ju samo odrežete i jedete ostatak kruha. Stručnjaci kažu da, iako je vidljivo samo nekoliko mrlja plijesni na kruhu, takva porozna hrana može biti kontaminirana ispod površine. Međutim, za dulji vijek trajanja kruh možete i zamrznuti.

Omoti od voska čuvaju sir

Melissa Hemsley, autorica brojnih kuharica, ima korisne savjete za čuvanje sira. Ona savjetuje da posegnete za omotima od pčelinjeg voska ili silikonskim vrećicama za višekratnu upotrebu. Umotani u kuhinjske ručnike u hladnjaku još nekoliko dana može odstajati i začinsko bilje.

Najbolji savjet za čuvanje svježine džemova, ajvara ili chutneyja jest da uvijek koristite čistu žlicu kada ju uranjate u staklenku kako bi se izbjeglo unošenje bakterija iz drugih jela u ove namaze. Lillie O’Brien, vlasnica malih serija proizvođača džema i marmelade London Borough of Jam, preporučuje da džemova nakon otvaranja spremite u hladnjak. ”Ako ćete ih pojesti brzo, a nije ljeto, bit će sasvim u redu da stoje na kuhinjskoj površini tjedan ili dva”.