Ovo su jednostavni trikovi kako se riješiti moljaca u kuhinji ili ormaru

U stanovima i kućama, moljci najčešće obitavaju u u podrumima, kuhinjskim ormarićima, smočnicama ili ormarima s odjećom.

FOTO: Pexels

Moljci su neželjeni gosti u mnogim domovima. Nisu samo iritantni, već mogu biti i prilično destruktivni – a njihova prisutnost u kući ili stanu može se primijetiti na šteti koju uzrokuju na brojnim teksilnim proizvodima – odjeći, obući, tepisima, plahtama..

Moljci vole mračne prostore jer su u potrazi za mjestima gdje mogu položiti jaja i pronaći hranu. U stanovima i kućama, moljci najčešće obitavaju u u podrumima, kuhinjskim ormarićima, smočnicama ili ormarima s odjećom.

U ovom članku, istražit ćemo što su moljci, kako ih prepoznati i kako ih se riješiti u stanu ili kući.

Što su moljci i koje vrste moljaca postoje?

Moljci su insekti koji pripadaju porodici Tineidae. Postoji više od 3.000 poznatih vrsta moljaca raširenih diljem svijeta, no one dvije najpoznatije vrste su odjevni moljci (Tineola bisselliella) i moljci tepiha (Trichophaga tapetzella). Njihove ličinke se hrane organskim materijalom prisutnim u prirodnim tkaninama, posebice keratin koji se nalazi u vuni ili svili, dok se odrasli hrane nektarom i polenom.

Kako se riješiti moljaca?

Prvi korak je otkrivanje koja je vrsta moljca – moljac koji ide na odjeću ili kuhinjski moljac – napala mjesto stanovanja. Iako su obje vrste podjednako dosadne, imaju različite izvore hrane. Moljci koji idu na odjeću se množe po posteljini i u ormaru, dok se kuhinjski moljci razmnožavaju u kuhinji, stoga je ključno primijeniti učinkovite preventivne mjere, uključujući bacanje kontaminiranih namirnica u smeće i zatvaranje sezonske odjeće u posebne vreće.

 

Kako se riješiti moljaca
Unsplash

Kako se riješiti kuhinjskih moljaca i moljaca u hrani?

Iako su kuhinjski moljci koji se zavlače u hranu neugodna i pomalo gadljiva pojava, važno je znati da nisu opasni ni štetni za ljude. Postoji niz načina na koje se može riješiti kuhinjskih moljaca, ali to je potrebno učiniti na siguran način. Preporučuje se izbjegavanje korištenja pesticida ili otrova jer su kuhinjski moljci povezani s hranom i borave u prostorima u kojima se skladišti hrana. Evo kako se riješiti kuhinjskih moljaca i moljaca u hrani na prirodan način:

  • Uklanjanje stvari iz smočnice ili kuhinje

Potrebno je izvaditi sve iz smočnice ili kuhinjskih ormarića, od polica, obloga polica i ladica do svih posuda i paketa hrane, uključujući hranu za kućne ljubimce. Ovim se činom postiže da prostor bude što više ogoljen kako bi se moglo što lakše pronaći moljce i male ličinke.

  • Pregledavanje namirnica

Nakon što je sve izvađeno, potrebno je pregledati svaku ambalažu hrane i provjeriti da se u njima ne nalaze jajašca, mreže ili male rupice koje su indikator infiltracije insekata. Preporučuje se pogledati i ispod poklopaca na staklenkama, a sve što izgleda i najmanje sumnjivo potrebno je odmah baciti u kantu za smeće van stambenog prostora.

  • Usisavanje

Potrebno je usisati svaku površinu, uključujući i vrata i zidove kuhinjskih ormarića. Ako postoje ladice, posebna pozornost treba se obratiti na područja oko klizača ladice ili drugih potpornih elemenata gdje bi se mogli skrivati moljci.

  • Pranje kuhinjskih površina

Kuhinjske površine treba oprati kombinacijom vruće vode i sapuna. Potrebno je oprati vrata i zidove kuhinjskih elemenata, a zatim i donje strane ladica i polica koje su često zanemarene. Nakon toga, površine, pukotine i rupe u kuhinji se opet trebaju oprati mješavinom octa i tople vode kako bi se uništila preostala jajašca. U otopinu se može dodati i nekoliko kapi eteričnog ulja paprene metvice, što može pomoći u odvraćanju moljaca koji se dugo zadržavaju.

  • Čišćenje usisavača

Nakon što je čišćenje završeno, potrebno je izvaditi vrećicu usisavača i odmah je baciti te temeljito očistiti prostor na kojemu je vrećica bila postavljena u usisavaču. Ako je vrećica bačena u kuhinjsku kantu za smeće, potrebno je sve odnijeti u vanjski kontejner, a zatim obrisati kuhinjsku kantu za smeće otopinom octa i vode.

  • Obnavljanje zaliha hrane

Netom očišćenoj kuhinji ili smočnici potrebno je dati nekoliko dana kako bi se osiguralo da u njoj nema moljaca prije obnavljanja zaliha hrane. Sve staklenke i posude treba se pažljivo oprati prije vraćanja u ormarić ili smočnicu, a sva neotvorena ili nezaražena pakiranja treba staviti u zamrzivač kako bi se osiguralo da su sva jaja koja su ostala na pakiranju uništena.

Kako se riješiti moljaca na odjeći?

Sretni su oni kojima se nikada nije dogodilo da čekaju skoro godinu dana kako bi obukli svoj omiljeni odjevni predmet, samo da bi otkrili da su ga se dočepali moljci u ormaru. Nažalost, ne postoji pravi način da se popravi odjevni predmet kojega su izjeli moljci, ali postoje načini da se spriječi ponavljanje ovakvih situacija. Istražili smo najbolje načine za obranu od moljaca koji idu na odjeću.

  • Čišćenje ormara

Prva stvar koju je potrebno napraviti je uklanjanje sve odjeće iz ormara. Cijeli ormar se zatim pažljivo usisa, pazeći da se uhvate svi kutovi i rubovi. Također je potrebno usisati sve prostirke i tepihe u ostatku doma budući da moljaca može biti i na tim dijelovima stambenog prostora. Zatim se kistom nanosi insekticid na police ormara, pazeći da se uđe u pukotine i bilo koje slično mjesto koje bi moglo poslužiti moljcima kao ulaz. Prirodna alternativa sastoji se od ulja lavande pomiješano s vodom u bočici s raspršivačem.

  • Pranje odjeće

Svu odjeću koja se može prati u perilici potrebno je oprati na najvišoj mogućoj temperaturi koju dopuštaju upute na etiketi. Odjeću koju se ne može prati u perilici potrebno je odnijeti u kemijsku čistionicu.

  • Bacanje odjeće

Odjevne predmete koje su moljci već izjeli treba baciti u vreću za smeće koja se čvrsto sveže i što prije ukloni iz stambenog prostora. Ako postoji neki odjevni predmet koji je od sentimentalne vrijednosti ili se čini popravljiv, treba ga temeljito oprati, a zatim popraviti najbolje što se može koristeći šivaći stroj.

  • Redovito usisavanje

Kako bi se spriječio povratak moljaca, stambeni prostor se treba usisavati barem jednom tjedno. Potrebno je obratiti posebnu pozornost na ormare, police i sve područja gdje se drži odjeća.

Redovitim usisavanjem sprječava se povratak moljaca
Pexels
  • Hermetički spremnici

Pri pohrani vansezonske odjeće, potrebno je koristiti hermetički zatvorene spremnike ili dobro zatvorene, vakumirane vrećice. Kovčezi i kartonske kutije nisu preporučljivi jer bi se u njima vrlo brzo mogli zateći moljci.

  • Zamrzavanje

Zamrzivač je odlična stvar kada se radi o zaštiti od moljaca. Jednom godišnje, omiljene komade odjeće može se staviti u vrećice sa zatvaračem i staviti ih u zamrzivač na nekoliko dana, a niska temperatura će ubiti sva preostala jajašca ili ličinke moljaca.

  • Biljke

Budući da su kemikalije u kuglicama naftalina nezdrave za ljude, moljce se može otjerati i prirodnim putem – biljkama. Potrebno je u vrećice s uzicom staviti osušene biljke koje odbijaju moljce poput ružmarina, lavande i majčine dušice, a zatim ih postaviti u ormar i ladice.