Pronašli smo 7 načina kako se riješiti smrdljivih martina u kući ili vrtu na potpuno prirodan način

Smrdljive martine privlači svjetlo, hrana i potraga za toplim skrovištem. Saznajte kako ih se lako i jednostavno možete riješiti

FOTO: Pexels

U posljednje vrijeme, sve je više smrdljivih martina koje nalazimo po domovima ili u vrtu, a čini se da ih nikad nije bilo više. Pretpostavlja se da do povećane najezde ovih nametnika dolazi zbog klimatskih promjena. Vrtlarica javlja da su smrdljivi martini invazivni kukci sa šest nogu iz porodice Pentatomidae koji proizvode neugodan miris kada se zgnječe ili uznemire, a dobili su ime po svom neugodnom mirisu kojega ispuštaju kada se osjećaju ugroženo ili nakon što su zgnječeni.

Neki ljudi miris smrdljivih martina primijećuju više nego drugi, a najčešće se vonj povezuje sa onim po sumporu, amonijaku ili pokvarenom mesu. Iako su dosadni, ovi kukci ne predstavljaju opasnost za ljude i kućne ljubimce.

Kako se riješiti smrdljivih martina?

Real Simple javlja da smrdljive martine privlače toplina i svjetlost. Kad vrijeme zahladi, obično se uvlače u domove od kasnog ljeta do jeseni. Ovi nepoželjni kukci traže topla mjesta za sklonište tijekom hladnijih mjeseci, a najčešće ulaze u domove kroz pukotine oko prozora, vrata, cijevi, dimnjaka i streha. Posebice ih privlači svjetlost i hrana – voće i povrće koje raste oko okućnica. Ovo su jednostavni i brzi savjeti kako se na prirodnim putem riješiti smrdljivih martina.

Smanjenje vanjske rasvjete

Koristan način na koji možemo odvratiti smrdljive martine od približavanja je smanjenje vanjske rasvjete noću, budući da svjetlo privlači smrdljive martine. Osim toga, nije loše ni zamijeniti vanjske bijele žarulje žutim svjetlima, koja su puno manje privlačna smrdljivim martinima od bijelog svjetla.

Smrdljivi martin
Pexels

Održavanje vegetacije

Smrdljivi martini napadaju i neodržavanu vegetaciju, stoga se travnjaci trebaju redovito kositi, kao što se treba i održavati uređenje ostale vegetacije. Osim toga, održavanje dvorišta čistim uklanjanjem otpadaka i vegetacije koji mogu privući smrdljive martine može pomoći u smanjenju broja štetočina oko kuće.

Češnjak u spreju

Češnjak odbija smrdljive martine i prirodno je sredstvo koje odbija ove bube. Sprej od češnjaka lako se može pripremiti miješanjem dvije šalice vode i četiri žličice češnjaka u prahu. Sa sprejem se zatim pošpricaju prozorske daske i vrata kroz koja će vjerojatno ući smrdljivi martini.

Usisavanje smrdljivih martina
Pexels

Voda sa sapunom

Smrdljivi martini često padnu na pod kada se osjete ugroženima, a to se može lijepo iskoristiti. Dno staklenke se napuni tekućim sredstvom za pranje posuđa, zatim se doda toplu voda tako da je staklenka napunjena do pola. Otopinu se stavi ispod kukca koji će najvjerojatnije zatim pasti u vodu. Ako smrdljivi martin ne padne u vodu, može ga se baciti u vodu, što će ga utopiti. Zatim se smrdljivi martin i voda sa sapunom bace u wc školjku.

Voda sa sapunom također se može pošpricati na prozorske daske, otvore vrata i pukotine u koje mogu ući martini. Litra tople vode pomiješa se s 180 ml bilo kojeg tekućeg deterdženta za suđe i dobro protrese prije prskanja. Otopina će dehidrirati smrdljive martine koji prolaze kroz nju i na kraju ih ubiti.

Jabučni ocat

Smrdljive martine privlači miris jabučnog octa. Posudu s jabučnim octom jednostavno je potrebno postaviti na mjesto gdje se nalaze smrdljivi martini, tj. ispod njih. Budući da će smrdljive martine privući miris octa, vjerojatno će pasti u posudu i utopiti se u octu.

Zamka iz kućne radinosti

Moguće je napraviti i zamku iz kućne radinosti kako bi se zarobili smrdljivi martini. Vrh boce gaziranog pića od dvije litre potrebno je odrezati i okrenuti ga u ostatak boce. Time se stvara ulaz koji nalikuje na lijevak. Zatim je potrebno postaviti LED svjetlo za privlačenje smrdljivih martina, a nakon što martini uđu u lijevak, ostati će zarobljeni u boci jer su nesposobni popeti se natrag uz glatke zidove boce i pobjeći. Ova metoda ne uključuje nikakve kemikalije i potpuno je prirodna, što je siguran izbor i za djecu i za kućne ljubimce.

Eterična ulja i biljke

Protiv smrdljivih martina može se boriti i eteričnim uljima i biljkama. Potrebno je raspršiti otopinu vode i eteričnog ulja poput metvice ili eukaliptusa oko svih ulaznih točaka ili mjesta na kojima primjećujemo smrdljive martine. Pepermint je jedan od mirisa koje smrdljivi martini jednostavno ne podnose. Sađenje određenih biljaka i cvijeća poput bosiljka, metvice i nevena oko doma i u vrtu može pomoći u odvraćanju smrdljivih martina od približavanja.