Imate najezdu mrava u kući? Evo nekoliko prirodnih načina kako ih se učinkoviti riješiti

Jeste li znali da na svijetu postoji čak 20 kvadrilijuna mrava?

FOTO: Unsplash

Prema IFL Science, na svijetu postoji najmanje 20 kvadrilijuna (20,000,000,000,000,000) mrava, a prema How Stuff Works, kad bi ih sve stavili na hrpu, njihova težina prelazila bi težinu svih dviljih ptica i sisavaca na svijetu! Mravi su fascinantni insekti s raznovrsnim karakteristikama i ponašanjem, žive u mravinjacima koji funkcioniraju poput fino organiziranih društvenih zajednica i komuniciraju putem feromonskih tragova.

U kućanstvima, mrave najčešće privlače ostaci hrane, a posebice slatkiša. Postoji više od 12.000 poznatih vrsta mrava, a svaka od njih ima svoje specifične karakteristike i ekološke uloge. Nisu sve vrste mrava štetočine, ali kada se nađu u kućanstvima, iako rade isključivo svoj posao, smetaju nama ljudima.

Kako se riješiti mrava prirodnim putem

Prvi korak u pokušaju da se riješite mrava prirodnim putem je doći do onoga što ih privlači u kuću. Bilo da se radi o ljepljivoj kapljici meda koja klizi niz staklenku ili mrvicama čipsa ispod kauča, uvijek postoji izvor. Potrebno je očistiti sve što privlači mrave, a uz malo sreće, mravi bi se zbog toga mogli i sami iseliti.

1. Dvostruka ljepljiva traka

Napornim mravima može se stati na kraj korištenjem dvostruko ljepljive trake koja se zalijepi u kuhinji po mjestima na kojima se skladišti hrana. Ukoliko mravi krenu u svoj pohod, zalijepit će se za traku te ih se kasnije može lako odstraniti.

2. Bijeli ocat

Timovi mrava izviđača traže hranu pomoću feromona. Ovi feromoni za sobom ostavljaju trag koji drugi mravi mogu slijediti, tako da jednostavno brisanje mrava neće spriječiti problem. Potrebno je uništiti njihov sićušni trag, a to se može učiniti mješavinom malo dijela octa i vode u omjeru 1 prema 3. Ovu tekuću smjesu potrebno je pošpricati svugdje gdje su mravi prolaze.

3. Crni ili crveni papar

Mravi se oslanjaju na svoj njuh da bi se snalazili u svijetu, a miris papra ih iritira. Za odvraćanje mrava, potrebno je prosuti mljeveni crni ili crveni papar oko podnih ploča i iza kućanskih aparata. Prednosti ove metode su njezina pristupačnost i sigurnost, a nedostaci su to što papar može biti neugodan za djecu i kućne ljubimce, a zahtijeva i redovito ponovno nanošenje.

Papar i sol odbijaju mrave
Unsplash

4. Eterična ulja

Eterična ulja paprene metvice, limuna, eukaliptusa, majčine dušice, limunske trave ili čajevca prirodni su repelenti koji mogu uvelike pomoći u sprječavanju pojave mrava u kući. Za najbolje rezultate, potrebno je pomiješati nekoliko kapi eteričnog ulja u 2 šalice vode i pošpricati smjesu oko dasaka, prozora i vrata doma. Pripazite gdje nanosite eterična ulja jer ona mogu iritirati kućne ljubimce, a posebice mačke.

5. Deterdženti

Deterdženti za kućanstvo, poput sapuna za ruke, sredstva za čišćenje stakla ili tekućeg deterdženta, mogu odvratiti mrave od ulaska u kuću ili stan. Mravi imaju slab vid i oslanjaju se na mirisne tragove feromona koje ostavljaju za sobom kako bi se kretali svijetom.

Srećom, deterdžent za kućanstvo uklanja ove tragove i pomaže u sprječavanju najezde mrava. Za najbolje rezultate potrebno je pomiješati deterdžent s vodom i izribati površinu sapunicom. Na isti način može se koristiti i kupovno sredstvo za čišćenje stakla.

6. Soda bikarbona

Mravi i soda bikarbona se ne vole jer će soda bikarbona ubiti mrave nakon gutanja. Za najbolje rezultate potrebno je pomiješati jednake dijelove sode bikarbone i šećera u prahu i staviti ih u plitku posudu do koje mravi mogu lako doći.

7. Kreda

Kreda sadrži kalcijev karbonat. Kada se nacrta debela linija kredom, kalcijev karbonat može zbuniti mravlji mirisni trag, otežavajući im da pokupe miris drugih mrava. Kako bi ova metoda brzo djelovala potrebno je nacrtati debelu liniju kredom oko područja koje se želi zaštititi.

Kredom protiv mrava
Unsplash

8. Citrusi

Citrusno voće, posebno kore naranče ili limuna, sadrže ekstrakt poznat kao d-limonen, koji je otrovan za mrave. Za početak, odbačene narančine kore ubace se u staklenku. Za najbolje rezultate, staklenku je potrebno do pola napuniti korama, a ostatak posude se napuni vodom. Staklenka se zatim zatvori i postavi na tamno mjesto od 3 do 5 dana dok voda ne dobije boju. Tekućina se procijedi, ulije se natrag u staklenku, a u nju se doda i čajna žličica melase i jedan mlaz sredstva za pranje posuđa. Tekućinu se promiješa, stavi se u bočicu s raspršivačem i pošprica se izravno na mrave. Ulje citrusa će ubiti mrave pri kontaktu.

9. Kuhinjska sol

Sol može biti vrlo učinkovit prirodni ubojica mrava ako se pravilno koristi. Za najbolje rezultate, šalica soli se umiješa u bočicu s raspršivačem vode te se tekućina prska izravno na mrave.

10. Kukuruzni škrob

Kukuruzni škrob je također učinkovit protiv mrava. Postoje dvije opcije: presuti kukuruzni škrob preko skupine mrava te natopiti vrh vodom, ili pokrivanje mrava kukuruznim škrobom prije usisavanja. Tko se odluči za prvu opciju, morat će obrisati mrtve mrave i baciti ih u smeće, a tko se odluči za drugu opciju, mora odmah baciti sadržaj spremnika usisavača.

11. Cimet

Mravi mrze aromatičan i intenzivan miris cimeta. Kako bi se riješili mrava, potrebno je posuti cimet u prahu na mjestima na kojima se mravi pojavljuju. Također je moguće koristiti esencijalno ulje od cimeta, koje je također dobar repelent za ove male nametnike.