Norveško izviješće kaže da plastika sadrži tisuće kemikalija koje nisu regulirane i mnoge su potencijalno štetne za ljudsko zdravlje

Potrebna je stroža regulativa, napominju stručnjaci

FOTO: Freepik

Plastika sadrži tisuće kemikalija koje su potencijalno opasne za ljudsko zdravlje i mogu iscuriti u okoliš ili hranu, a velika većina kemikalija koja se koristi u proizvodnji plastike nije regulirana, kaže izviješće koje je financiralo Norveško istraživačko vijeće.

Izviješće, objavljeno prošlog tjedna, stiže uoči travanjskog sastanka odbora Programa za okoliš Ujedinjenih naroda koje bi trebalo sastaviti globalni sporazum o plastici sa 175 zemalja do kraja godine.

Nije regulirano više od 3000 kemikalija

Istraživanje je pokazalo da je broj kemikalija u plastici veći od do sada utvrđenih 13.000, ima ih čak 16.000. Oko 6 posto kemikalija iz plastike podliježe globalnim propisima, a više od četvrtine smatra se otrovnima, navodi se u podacima.

“Samo 980 tih vrlo opasnih kemikalija regulirale su agencije diljem svijeta, ostavljajući nas sa 3600 kemikalija koje nisu regulirane, a i to su samo one kemikalije koje poznajemo”, kaže Martin Wagner, glavni autor izviješća i biolog na Norveškom sveučilištu znanosti i tehnologije, za CNN.

“Postoji puno više nereguliranih kemikalija za koje nismo svjesni koliko mogu biti opasne za zdravlje i okoliš.”

Proizvedemo 400 milijuna metričkih tona otpada

Za Nature News, stručnjaci napominju da je ovo najopsežnije izviješće do sada, a iznesene brojke su zapanjujuće. U ovom trenutku ljudske povijesti plastika je posvuda, a sitni komadići zagađuju okoliš.

Ljudi svake godine proizvedu oko 400 milijuna metričkih tona plastičnog otpada. Ta plastika sadrži i kemikalije koje mogu štetiti nama i planeti, a izloženost tim toksinima povezana je sa zdravstvenim problemima, karcinomima, urođenim deformacijama i poremećajima endokrinog sustava.

Više od 4000 izaziva zabrinutost

Autori su identificirali više od 4200 kemikalija koje izazivaju zabrinutost, a kojih potencijalno ima u zraku, tlu, vodi ili organizmima, akumuliraju se u divljim životinjama i ljudima te štete živim bićima. Više od 1300 ovih zabrinjavajućih kemikalija stiže na tržište u proizvodima od plastike.

Izviješće ističe i 15 prioritetnih skupina koje bi nas trebale brinuti. To uključuje ftalate koji se dodaju plastici da bi bila izdržljivija i za koje je utvrđeno da utječu na reproduktivni sustav životinja, kao i per- i polifluoroakrilne tvari. PFAS, koje se sporo razgrađaju, a povezuju se sa problemima razvoja i reprodukcije te povećanim rizikom karcinoma.

Potrebna je stroža regulativa

Autori izviješća preporučuju strožu regulativu i sveobuhvatnije propise o kemikalijama u plastici, s fokusom na 15 prioritetnih skupina. Smatraju i da bi proizvođači trebali biti transparentniji oko kemijskog sastava svoje plastike.

Istraživači nemaju informacije o opasnostima za više od 10.000 kemikalija u plastici, a za više od 9000 kemikalija koje se koriste u plastici informacije nisu javno dostupne, kaže Wagner za Scientific American.

Ako ne znamo dovoljno, ne možemo ni ublažiti štetu koju ove kemikalije čine ljudima, piše Nature News.