Kineski start-up razvio sićušnu nuklearnu bateriju koja traje 50 godina

Bateriju veličine novčića, tvrde, nije potrebno puniti desetljećima

FOTO: Betavolt

Novoosnovani start-up iz Kine, Betavolt, sa sjedištem u Pekingu, predstavio je novu nuklearnu bateriju za koju tvrde da traje 50 godina, piše Unilad. Baterija, veličine novčića, može generirati energiju pet desetljeća bez potrebe za punjenjem, kažu iz Betavolta.

Baterija, nazvana BV100, stvara električnu energiju koristeći energiju koju emitira raspadajući radioaktivni izotop nikla.

Prema Betavoltu, sićušna baterija može pohraniti 3300 megavat sati i daleko je ispred europskih i američkih znanstveno-istraživačkim institucija i kompanija koji rade na sličnim projektima.

Veliki potencijal

Trenutačna snaga baterije je samo 100 mikrovata i tri volta, što i nije puno. Iako ovo nije dovoljno snažno za napajanje pametnog telefona, tvrtka se nada velikom potencijalu u budućnosti.

Betavolt inzistira na tome da je raspadajući izotop siguran i nadaju se da bi jednoga dana mogao napajati medicinske uređaje poput srčanih stimulatora.

Dok je baterija koja može raditi na temperaturama od -60 do +120 stupnjeva Celzijusa, u vrlo ranoj fazi, tvrtka želi stvoriti snažnije baterije korištenjem radioaktivnih izotopa.

Iskorak i u autoindustriji

Bateriju snage 1 watta planiraju lansirati 2025. godine. “Ako politike dopuštaju, baterije s atomskom energijom mogu omogućiti da se mobilni telefon nikada ne puni, a dronovi koji sada mogu letjeti samo 15 minuta, moći će letjeti kontinuirano”, kažu iz Betavolta.

U zadnje vrijeme bilo je i impresivnih pomaka u baterijama za automobile. Proizvođač automobila Nio upravo je napravio proboj u vijeku trajanja baterije, nakon što je izvršni direktor William Li razvio bateriju dometa 1000 kilometara.

Testirao ju je vozeći 14 sati, između dva kineska grada, s jednim punjenjem, dok se događaj prenosio uživo. “Izazov trajanja baterije od 150kWh, je dovršen, s konačnim rezultatom od 1044 kilometra”, izjavio je Li.