Klimatolog: 'Jučer nas je pogodila oluja superćelijskog kumulonimbusa, najjačeg olujnog oblaka'

Ističe da Zagreb nema statistiku za takve oluje te da je slična zabilježena u Zagorju 2008.

Screenshot: HRT
FOTO: Screenshot: HRT

Klimatolog, geofizičar i profesor zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Branko Grisogono za HRT je komentirao kako je jučerašnja oluja bila “vrlo neobična” i jako teška za prognozirati.

“To je bio mezoskalni konektivni sustav koji je u nekim trenucima pokazivao značajke tzv. superćelijskog kumulonimbusa. Radi se o najjačim olujnim oblacima po rotaciji. To se jučer dogodilo”, rekao je klimatolog i dodao da su prognostičari poslali najbolje upozorenje, prema podacima kojima su raspolagali.

Možemo očekivati sve više ovakvih oluja

Zagreb nema statistiku za takve oluje te da je slična zabilježena u Zagorju 2008., kaže klimatolog i upozorava da možemo očekivati sve više takvih oluja.

“Postojala je ogromna energija u atmosferi, tzv. konektivna raspoloživa potencijalna energija. Bilo je dovoljno vjetra na visini i to su prekursori za pojavu takvog vremena. Ne može se sa sigurnošću reći gdje i kada, ali vjerojatno rizik raste približavanjem prognoze”, pojašnjava Grisogono.

Profesor kaže da se takvi slučajevi događaju nakon ekstremno visokih temperatura jer se u ogromnoj sparini akumulira nestabilnost i energija. “Kao u loncu koji kuha i kuha, s poklopcem. Uz dovoljan izvor vlage – što su veće temperature, veće su i oluje”, pojašnjava.