Kako djeluju e-cigarete i po čemu se razlikuju od običnih?

Danas je na tržištu prisutno više od 500 različitih modela e-cigareta i čak 8000 aroma

FOTO: Unsplash

Prema podacima Emerald Insighta, procjenjuje se da na svijetu postoji čak 82 milijuna ljudi koji puše e-cigarete, ili kako se to popularno naziva, vejpaju. Na Netflixu je nedavno izašao i šokantan dokumentarac “Big Vape,” iz kojega smo doznali da proizvođači e-cigareta targetiraju čak i adolescente i srednjoškolce. Američki CDC (Centar za kontrolu i prevenciju bolesti) tako javlja da čak 27.6% mladih koristi e-cigarete, što je alarmantan podatak, stoga je najbolje informirati se o posljedicama e-cigarete.

Što su e-cigarete?

Prema podacima Hrvatskog Zavoda za Javno Zdravstvo (HZJZ), elektroničke cigarete su najčešći proizvod koji elektroničkim putem dostavlja nikotin u tijelo osobe. No stavovi o e-cigaretama su često oprečni. Dok jedni misle kako su e-cigarete dobro sredstvo za odvikavanje od pušenja duhana, drugi misle kako su e-cigarete prijetnja naporima koji su poduzeti kako bi se neutraliziralo pušenje u općenitom smislu riječi. Naravno, postoje neke prednosti e-cigareta, kao i nedostaci korištenja istih.

Neke od prednosti elektroničkih cigareta su to što dovode nikotin u tijelo, ali izbjegava se dovođenje niza drugih štetnih tvari u tijelo, kao što je katran. Uz to, kod e-cigareta su i dalje prisutni oralna stimulacija i manualni kontakt, a sve to nedostaje kod drugih oblika nadomještanja, kao što su nikotinski flasteri ili nikotinske gume za žvakanje.

e-cigarete mogu imati određene nuspojave
Unsplash

Koji su glavni sastojci otopine e-cigareta?

Postoji ekstremno puno modela elektroničkih cigareta, a procjenjuje se da ih je danas na tržištu više od 500. Što se tiče aroma e-cigareta, njih je čak 8000, s tim da globalna vrijednost tržišta elektroničkih cigareta na globalnoj razini iznosi vrtoglavih 10 milijardi dolara. Elektroničke cigarete, dakle, mogu dolaziti u raznim oblicima poput USB sticka, kemijske olovke, cigare, ili čak lule. Jedna od glavnih prednosti e-cigarete je i to što se otopina ili tekućina koja se u njih stavlja cjenovno dosta niže od kupovine klasičnih cigareta, a zna i potrajati dosta duže.

No koji su zapravo glavni sastojci otopina koje se stavljaju u e-cigarete? Glavni sastojci ovih otopina većinom su nikotin, propilen glikol koji može doći sa ili bez glicerola te različite arome i sredstva koja poboljšavaju okus. Pritiskom na gumb, baterija koja je ugrađena u uređaj zagrijava otopinu, a nju se udiše kao aerosol. Bitno je istaknuti da postoje različite vrste napona baterija i elektroničkih sklopovima u različitim modelima e-cigare, stoga i svaki uređaj drugačije isporučuje nikotin i druge sastojke, koji mogu sadržavati toksične tvari.

pušenje šteti zdravlju
Unsplash

Posljedice korištenja e-cigarete i moguće nuspojave

Sve što se konzumira potencijalno može rezultirati određenim nuspojavama, a takav je slučaj i kod korištenja e-cigareta. Posljedice e-cigarete na zdravlje mogu biti svakojake, a najčešće se javljaju u obliku neželjenih nuspojava koje su većinom blage i mogu se riješiti na jednostavan način. Evo koje su moguće nuspojave i posljedice korištenja e-cigareta:

  • Umor ili iscrpljenost

Ako popijemo par šalica kave, nakon nekog vremena doći će do pada razine kofeina u tijelu, što može dovesti do iscrpljenosti ili osjećaja umora. Ista stvar događa se i pri korištenju e-cigarete, samo u tom slučaju govorimo o nikotinu. Nikotin je stimulans koji ima dvije funkcije – može povećati našu mentalnu budnost ili imati učinak sedativa. Ukoliko se osoba osjeća iscrpljeno, preporučuje se smanjivanje ili povećanje razine nikotina u e-cigareti kako bi se vidjelo ima li kakve razlike u tome kako se osoba osjeća. Druga opcija je potpuno ukidanje nikotina, a u tom slučaju preporučujemo knjigu Allena Carra “Lako je prestati pušiti.”

  • Grlobolja

Bol u grlu mogu uzrokovati razni faktori poput nikotina, propilen glikola ili raznih aroma koje poboljšavaju okus. Uzrok grlobolje također može biti i zavojnica koja se koristi u samome raspršivaču, budući da su neke rađene od nikla, a postoje osobe koje su alergične na nikl. Kombinacija visokih razina propilen glikola i nikotina također može biti uzrok boli u grlu, a preporučuje se smanjiti koncentraciju nikotina ili promijeniti aromu.

  • Suha usta

Suha usta jedna su od najčešćih nuspojava koje se javljaju pri korištenju e-cigarete. Do suhih usta dolazi zbog propilen glikola i biljnog glicerina, koji su jedni od glavnih sastojaka otopine za e-cigarete. Kao borbu protiv suhih usta, preporučuje se ispirati usta hidratantnim sredstvima ili piti veće količine vode.

  • Vrtoglavica

Vrtoglavica također može biti jedna od posljedica korištenja e-cigarete, no vrtoglavica prođe kako vrijeme odmiče, tj. što više pušimo e-cigaretu, povećavamo si i toleranciju na isti proizvod te postajemo otporniji. Do vrtoglavice dolazi zbog previsoke koncentracije nikotina, baš kao i kod klasičnih cigareta koje se puši prvi put. Stoga valja smanjiti koncentraciju nikotina ili pušiti manje.

  • Mučnina

Nikotin je opet glavni krivac za još jednu posljedicu pušenja e-cigarete, a to je mučnina. Ona može biti reakcija na određene vrste otopina i tekućina koje se stavljaju u uređaj, pa se tako preporučuje smanjiti pušenje ili promijeniti otopinu. Ukoliko se problemi nastave, obavezno se treba posavjetovati s liječnikom.

  • Glavobolja

Glavobolja se najčešće javlja pri prestanku pušenja e-cigarete. Ova posljedica pušenja e-cigarete, tj. prestanka konzumacije, javlja se zbog toga što prestanak upotrebe alkaloida kao što je nikotin može uzrokovati glavobolje, ali ne kod svakoga. Ako stvar nije u prestanku pušenja, moguć uzrok glavobolje može biti i dehidracija, koja ide ruku pod ruku sa suhim ustima, stoga je potrebno dobro se hidrirati i piti više vode.

  • Bol u prsima

Bol u prsima jedan je od najneugodnijih posljedica e-cigarete, a mogu ga uzrokovati različiti čimbenici. Među njima su visoke razine nikotina, jaka toplina ili određene arome u otopinama. Postoje naznake da bol u prsima ponekad uzrokuje cinamaldehid, kemijska aroma koja je sastavni dio otopine s aromom cimeta. Jako je važno znati da bol u prsima nije bezazlena, a osobe koje osjete ovu nuspojavu trebale bi se posavjetovati s liječnikom koji će ih znati bolje uputiti na daljnje procedure.

Pozitivni aspekti pušenja e-cigarete su to da se na taj način može probati odviknuti od pušenja, smanjuje se potrošnja novca koja bi se inače potrošila na klasične cigarete, a i u tijelo se ne unose neke štetne tvari poput katrana. S druge strane, kao što smo maločas spomenuli, postoji i cijeli niz negativnih i neželjenih posljedica i nuspojava o kojima se mora jako dobro informirati kako bi bili upoznati s mogućim rizicima i opasnostima. Na kraju krajeva, iako je teško, najlakši način za ne brinuti o svim ovim štetnim posljedicama jest prestanak pušenja jednom zauvijek. Ne kaže se uzalud “no pain, no gain” (bez boli nema ni rezultata).