Znanstvenici su još uvijek zbunjeni oko utjecaja e-cigareta, ali kažu da su bez obzira na to zdravije od običnih

No, još uvijek nije posve sigurno koji su dugoročni utjecaji elektroničkih cigareta

FOTO: Thinkstock

Elektroničke cigarete su vjerojatno manje rizične od pravih, ali to još uvijek ne znači da su sigurne, kaže najiscrpnije izvješće do sada. Očekuje se da će industrija e- cigareta do 2021. godine narasti na 34 milijarde dolara ali znanstvenici još ne znaju kako te cigarete utječu na zdravlje. Američki kongres zatražio je od stručnjaka da analiziraju više od 800 znanstvenih studija, piše The Verge.

Rezultat, koji je objavila Nacionalna akademija znanosti, inženjerstva i medicine, pokazuje da zamjena običnih cigareta elektronskim cigaretama, smanjuje neke od zdravstvenih rizika povezanih s pušenjem. No, u cjelini, izvješće traži više iscrpnih istraživanja o zdravstvenim učincima udisanja elektroničkih cigareta pogotovo jer su omiljene među srednjoškolcima.

Sadrže metale i kemikalije koje oštećuju DNK

Znanstvenici su grupirali zaključke prema broju dokaza koji ih podupiru. U kategoriji najbolje podržanih dokaza, znanstveni tim daje uvjerljive dokaze da potpuno prebacivanje na e-cigarete može smanjiti izloženost pušača otrovnim kemikalijama koje uzrokuju karcinom. Ali, e-cigarete nose nove i neuobičajene rizike, kažu. E-cigarete mogu eksplodirati i uzrokovati opekline, “nenamjerno ili namjerno pijenje ili ubrizgavanje tekućina koje sadrže može biti kobno”, kažu.

U drugoj kategoriji, znanstvenici su podastrijeli dokaze da e-cigareta može sadržavati metale i kemikalije koje oštećuju DNK, kao formaldehid. Nikotin u e-cigaretama može kratkotrajno ubrzati otkucaje srca, a njihovo pušenje može dovesti do ovisnosti, navodi izvješće. Tinejdžeri koji puše ove cigarete, vjerojatnije će početi pušiti obične cigarete barem jednom, a postoje i umjereni dokazi da će kasnije pušiti.

Kada dođe do odbacivanja navike pušenja, nema dovoljno kontroliranih ispitivanja kako bi se ustvrdilo da su e-cigarete bolje od nikotinskih žvakaćih guma. No, ima naznaka da su ljudi koji su češće koristili e-cigarete vjerojatnije prestali pušiti.

Ne zna se koliko su sigurne za udisanje

Iako FDA općenito smatra da su aromati u e-cigaretama sigurni za zdravlje, ne zna se koliko su sigurni za udisanje. Nije jasno uzrokuju li karcinom i koliko štete trudnicama. Da bi se utvrdilo jesu li e-cigarete blagodat ili opasnost za javno zdravlje, treba provesti više kvalitetnih istraživanja bez utjecaja duhanske industrije. Do tada nećemo znati koja je e-cigareta, od širokog izbora tog slabo reguliranog tržišta, najsigurnija i od koje je najizvjesnije da ćemo imati korist odnosno štetu.

“Da bi odgovorili na sva pitanja, još uvijek imamo puno toga za naučiti”, kaže David Eaton sa Sveučilišta Washington, voditelj odbora, za The New York Times.” E-cigarete ne mogu se jednostavno kategorizirati kao štetne ili korisne.”