Najveći grad na svijetu ima više stanovnika od cijele Australije. Mnogi za njega i ne znaju iako je megalopolis

Poznat i kao "grad među planinama"

Najveći grad na svijetu je Chongqing
FOTO: Pexels

U svijetu u kojem globalizacija i urbanizacija sve više uzimaju mah, ipak se izdvaja nekolicina gradova koji nose titulu najvećeg grada na svijetu prema određenim kriterijima. Rangiranje veličine grada često se svodi na njegov broj stanovnika, stoga je ustaljeno mišljenje da su najveći gradovi na svijetu Tokyo, Peking, London ili Moskva. Međutim, najveći grad na svijetu je zapravo Chongqing – grad čija površina iznosi 82,339 km2, a u njemu ujedno živi i preko 32,000,000 stanovnika. Njegova površina približna je površini Republike Austrije, a stanovnika ima više od cijele Australije. Chongquing je uvršten u kategoriju sveukupno 13 megalopolisa Republike Kine.

Chongqing – najveći grad na svijetu

Svojom višetisućljetnom poviješću Chongqing zauzima poziciju značajnog političkog, ekonomskog i strateškog čvora na zapadu Kine, a neprestan razvoj doveo ga je i do statusa najvećeg grada na svijetu. Jedinstvena topografija, oblikovana strmim klisurama, daje posebnost zbog koje je poznat i kao ,,grad među planinama”. Osim toga, često ga se naziva jednim od četiriju kineskih ložišta – Wuhan, Nanjing, a nekad su dodani i Changsha ili Nanchang – zbog vrućih i vlažnih ljetnih mjeseci.

U tri tisuće godina povijesti Chongqing je prošao kroz različite identitete, od Jiangzhou do Yuzhou i Guangzhou, prije nego što je prije oko osam stoljeća dobio današnje ime. Kao administrativno središte tijekom dinastije Qin, ovaj grad bogate kulturne baštine ostaje svjedok prošlih epoha. S uzvišenim položajem uz zlatnu rijeku Yangtze, Chongqing postaje simbol civilizacije te rijeke i izvor Bayi kulture.

Chongqing - najveći grad na svijetu
Pexels

Supergrad u nastajanju

Većina ljudi nije naseljavala područje gradova sve do početka urbanizacije sredinom 2000-ih. Kako su se oni počeli odmicati od svojih domova na selu, tako je počela i izgradnja stambenih objekata u centru grada. Chongqing nije postao najveći grad na svijetu, a i megalopolis, preko noći. Tek tijekom kasnih 2000-ih godina gospodarstvo grada doživjelo je rast potaknut stranim ulaganjima.

Urbani pejzaž Chongqiga odražava metropolu s impozantnim horizontom. Velika investicija usmjerena je prema oblikovanju grada u suvremeno, atraktivno i prosperitetno okruženje. ,,Puno je luksuznih stanova, novih razvojnih zona, industrijskih područja i, naravno, veličanstven horizont Chongqinga”, izjavio je izvanredni profesor Kyle Jaros za Business Insider.

Ovaj grad domaćin je nekih od najfuturističkijih struktura u Kini, a njegov Raffles City neboder čini svjetski rekord najvišeg skybridgea koji povezuje visoke tornjeve. Luksuzni apartmani, novi razvojni dijelovi, industrijske zone i zadivljujući horizont Chongqinga čine ga središtem ekonomske i arhitektonske izvanrednosti. Svojom dinamičnom transformacijom, Chongqing svjedoči o modernizaciji koja je oblikovala vizuru i identitet ovog važnog kineskog grada koji nosi titulu “najveći grad na svijetu”.

Chongqing - pejzaž noću
Chongqing očarava noćnim pejzažom Pexels

U čemu uživati u Chongqingu?

U šarolikoj turističkoj ponudi grada, izdvaja se dvosatna noćna vožnja brodom. Ova fascinantna opcija omogućuje istraživanje enormnog Chongqinga u jedinstvenom svjetlosnom okruženju noćnog pejzaža, u žabljoj perspektivi iz rijeke Yangtze. U udobnosti broda, posjetitelji mogu uživati u spektakularnom prikazu grada, obasjanog raznobojnim svjetlima nebodera koja oživljavaju njegovu arhitekturu i povijest.

Noćno istraživanje grada kulminira u Nan Bin ulici, poznatom središtu noćnog života Chongqinga. Ova živopisna ulica, protežući se uz obalu rijeke Yangtze, obiluje brojnim barovima i kafićima. Postajući epicentar noćnih aktivnosti, Nan Bin ulica pruža posjetiteljima neponovljivu atmosferu i raznovrsne mogućnosti za uživanje u noćnim atrakcijama grada.

Chongqing oduševljava svojom raznovrsnom ponudom proizvoda zahvaljujući bogatstvu prirodnih resursa. Grad nudi široku kulturalno-gastronomsku ponudu, a jedna od njih su čajevi – osobito Dodir krzna, Chongqing Tuo i Yinping srebrna igla. Ipak, tu su i dragocjeno tradicionalno ljekovito bilje te poznato voće – kruške, narandže, pomelo i persimon. Ova raznolikost proizvoda odražava lokalnu kulturu i tradiciju, pružajući posjetiteljima autentično iskustvo Chongqinga kroz njegovu gastronomsku i kulturnu ponudu.

najveci grad na svijetu megalopolisi
Unsplash

Folk kultura i tradicionalne kineske umjetnosti nikako ne mogu ostati izostavljeni kad je riječ o najvećem gradu na svijetu. Chongqing ponosno promovira Shu vez, jedan od najcjenjenijih i najprepoznatljivijih u Kini, čiji se korijeni mogu pratiti sve do Južne Song dinastije. Sklopive papirne lepeze, izrađivane još u vrijeme Qing dinastije, svoj su put pronašle širom svijeta, noseći sa sobom duh Chongqinga. Ponuda također uključuje raznolike predmete od bambusa, umjetničke izraze manjine Tujia, poput brokata, i tuš ploče Tri klisure, čiji detalji vjerno odražavaju duboko ukorijenjenu kulturnu baštinu ovog područja.

Chongqing ne privlači samo svojim bogatim kulturnim nasljeđem, već i izuzetno dinamičnim razvojem, što ga čini atraktivnim odredištem za brojne domaće i strane turiste.

Drugi poznatiji megalopolisi

Chongqing je, unatoč svojoj intrigantnoj priči koja seže duboko u povijest i ističe se svojom jedinstvenom kulturnom i ekonomskom dinamikom, manje je poznat kao megalopolis. Mnogi za njega i ne znaju da je megalopolis, za razliku od onih na čiji se spomen automatski izvrti taj pojam. Ovo je samo nekoliko megalopolisa izabranih iz cijelog svijeta:

  • Blue banana

Blue Banana predstavlja gusto naseljeni urbani pojas koji se proteže Europom, obuhvaćajući Veliku Britaniju, Belgiju, Nizozemsku, Luksemburg, Francusku, Njemačku, Švicarsku, sjevernu Italiju i sjevernu Španjolsku. Ovaj naziv često se koristi kako bi se njime opisale ekonomska, kulturna i urbanistička povezanost unutar ovog impozantnog pojasa. Povezan s konceptom “magalopolis”, Blue Banana označava urbanu regiju koja je integrirana s velikim gradovima te se ističe gustoćom naseljenosti i kompleksnim odnosima među gradskim područjima.

  • Greater Tokyo Area

Greater Tokyo Area, jedno od najvećih urbanih područja na svijetu, prostire se preko Tokija i susjednih gradova i predgrađa, uključujući Chibu, Kanagawu i Saitamu. Sa svojim ogromnim stanovništvom i živopisnim kulturološkim identitetom, Greater Tokyo je gospodarski centar Japana, domaćin brojnih korporacija i financijskih institucija. Jedinstvena kombinacija suvremene arhitekture s tradicionalnim elementima stvara dinamičnu atmosferu, a sustav javnog prijevoza, uključujući metro i prijevoz autobusima, olakšava brzu povezanost između različitih dijelova grada.

Greater Tokyo ima bogatu kulturnu scenu: muzeji, kazališta, restorani, i drugi kulturni centri i znamenitosti, od kojih se najčešće izdvajaju Asakusa s hramom Senso-ji, Shibuya s poznatim prijelazom i Akihabara poznat kao elektronički distrikt. Spoj suvremenih inovacija i duboko usađene tradicije čini Greater Tokyo ne samo gospodarskim epicentrom, već i živopisnim prostorom koji pulsira energijom i predstavlja nezaboravan dio svjetske urbane kulture.

  • BosWash

Izraz “BosWash” ili BosNYWash koristi se za označavanje urbanog područja na istočnoj obali Sjedinjenih Američkih Država, koje se proteže od Bostona do Washington D.C.-a. Ova ogromna urbana traka obuhvaća neke od najpoznatijih američkih gradova poput New York Cityja, Philadelphije i D.C.-a, a naziv “BosWash” nastao je kombinacijom početnih slova gradova Boston i Washington. Naziva ga se još i Sjeveroistočnim koridorom, koji je najveći po gospodarskoj proizvodnji u svijetu i drugi po redu najveći po naseljenosti u SAD-u.

  • Megalopolis Velikih jezera

Megalopolis Velikih jezera predstavlja izazovnu urbano-industrijsku mrežu koja obuhvaća niz metropolitanskih područja smještenih duž obale Velikih jezera te duž rijeke Svetog Lovre. Prostire se od srednjeg zapada Sjedinjenih Američkih Država, obuhvaćajući gradove poput Chicaga i St. Louisa, sve do istočnih područja Pennsylvanije i New Yorka. Na sjeveru se proteže kroz Ontario u Kanadi i seže sve do Quebec Cityja. Osim što je najnaseljeniji, megalopolis Velikih jezera je i najveći megalopolis u Sjevernoj Americi.

U svom najinkluzivnijem obliku, siječe široki pojas gradova od Minnesote na zapadu do New Yorka na istoku, a na sjeveroistoku doseže Quebec City. Procijenjena populacija 2011. godine bila je 59 milijuna stanovnika, a do kraja 2025. očekuje se daljnji rast do otprilike 65 milijuna. Ova regija, koja obuhvaća gradove poput Chicaga, Detroit-Windsora, Clevelanda, Toronta i Montreala, često se opisuje djelomično kao megalopolis u nastajanju, po prvi put predstavljen u knjizi francuskog geografa Jeana Gottmanna iz 1961. godine pod nazivom ,,Megalopolis: Urbanizirana sjeveroistočna obala Sjedinjenih Država”.