Vodič za pripremu fantastičnog kuhanog gina koji će vas ugrijati ove zime. Ovi začini su nezaobilazni

Aromatični kuhani gin otvara vrata širokom spektru začina koji, kada se ispravno koriste, dodaju dubinu i kompleksnost ovom osvježavajućem napitku

FOTO: Unsplash

Zbog jedinstvenog okusa i mirisa kuhani gin postaje sve popularniji izbor pića tijekom zimskog perioda. Uz kuhano vino i topli čaj, aromatični kuhani gin otvara vrata širokom spektru začina koji, kada se ispravno koriste, dodaju dubinu i kompleksnost ovom osvježavajućem napitku.

Kako se priprema kuhani gin?

Gin nastaje destilacijom etilnog alkohola koji se potom obogaćuje raznovrsnim začinima ili biljem, čime se oblikuje njegov karakterističan okus, miris i aroma. Različiti ginovi tako imaju i različite arome, mirise i okuse, a sve to ovisi o pripremi. Sadržaj alkohola u ginu kreće se između 40 i 43 posto, no specifični postotak može varirati od proizvođača do proizvođača. Prilikom odabira gina za kuhanje dobro je razmisliti o konačnom rezultatu okusa koji se žele postići. Ovisno o načinu priprema i temperaturi na kojoj se kuha, alkohol iz gina neće u potpunosti nestati, ali napitak neće biti tako snažan.

Recept za kuhani gin

Priprema kuhanog gina je jednostavna, a recept u nastavku osmišljen je za dvije čaše od 2dl. Ako gin kuhate za više osoba, obratite pozornost na sastojke.

Sastojci za kuhani gin:

  • 500 ml kvalitetnog gina
  • 1 naranča (oguljena kora)
  • 1 limun (oguljena kora)
  • 2 štapića cimeta
  • 4-5 zrna crnog papra
  • 2 zvjezdasta anisa
  • 1 čajna žličica kardamoma
  • 2 žlice meda (po želji)
  • 1 litre tonika

Priprema:

  • U posudi pomiješajte gin, oguljenu koru naranče i limuna, cimet, crni papar, anis i kardamom.
  • Zagrijte smjesu na srednje jakoj vatri dok ne proključa, a zatim smanjite vatru i pustite da lagano krčka 10-15 minuta.
  • Dodajte med prema vlastitom izboru (2-3 žlice)
  • Uklonite smjesu s vatre i pustite je da odstoji 5-10 minuta kako bi se okusi sjedinili.
  • Kroz cjedilo procijedite kuhani gin kako biste uklonili začine i kore agruma.
  • Poslužite kuhani gin u šalici za vruće napitke, dodajte tonik i ukrasite kolutom naranče ili kriškom limuna.

Koji su najbolji začini za kuhani gin?

Od egzotičnog kardamoma do drvenaste topline cimeta, napravili smo popis začina za kuhani gin koji zajedno stvaraju čaroliju. Pripremite se na putovanje kroz mirisne labirinte.

Kardamom

Plod kardamoma izgleda kao zelena ovalna kapsula koja u sebi sadrži do čak 18 tvrdih sjemenki veličine zrna papra. Plodovi se beru tik prije zrelosti te se zatim čiste i suše na suncu ili u dehidratoru. Kardamom je odličan začin za kuhani gin jer ima okus koji podsjeća na citruse, metvicu, klinčiće i papar.

Odlično se slaže s pikantnim začinima kao što su đumbir i čili, ali pri korištenju kardamoma kao začin za gin i tonic treba biti oprezan jer je kardamom vrlo kompleksan pa treba izbjegavati kombiniranje kardamoma s ostalim kompleksnim začinima. Osim što je ukusan, kardamom je i vrlo ljekovit jer potiče cirkulaciju i probavu te smanjuje žgaravicu. Preporučuje se dodati par zrna kardamoma u kuhani gin nakon što je piće već skuhano kako njegov intenzivan okus ne bi preuzeo ostale okuse.

kardamom kao začin za kuhani gin
Unsplash

Naranča

Kora naranče je još jedan odličan začin za kuhani gin, a sastavljena je od dva dijela koji se zovu albedo i flavedo. Albedo je bijel i spužvast te je smješten ispod flaveda, koji je narančaste boje. Dehidrirana narančina kora sadrži veliku količinu aromatičnih ulja te je prepuna vlakana, minerala, pektina te vitamina A i C.

Budući da narančina kora ima ugodan okus citrusa i izraženu aromu, preporučuje se dodati ju u kuhani gin na početku kuhanja kako bi se proželi svi okusi, a kad je kuhani gin spreman za serviranje, narančina kora može se iskoristiti i kao aromatična dekoracija na rubu čaše. Osim same kore, kao začin za kuhani gin često se koristi i narančin sok, koji se većinom dodaje na početku kuhanja kako bi njegov intenzivan citrusni okus dodao novu, kiselkasto-slatku dimenziju kuhanom ginu.

Cimet

Cimet je jedan od najpopularnijih začina za kuhani gin, ali i za hladni gin i tonic. Ovaj začin dobiva se iz stabla Cassia vere koje je staro dvije godine, a tada se kora ljušti i reže u štapiće koji se zatim suše. Ovi intezivno aromatični štapići smeđe boje imaju drven okus i slatkasto-drvenu aromu. Osim kao štapić, cimet često zna biti i nariban ili samljeven u prah koji se onda dodaje u gin, ali i u razna druga pića poput punča.

Dodajte cimet u gin u početnoj fazi kuhanja i pustite da se aroma polako oslobađa. Na taj način, cimet će se blago upiti u kuhani gin, a njegove slatkasto-drvenaste note odlično će se prožeti sa prozračnim aromama gina.

Cimet kao začin za kuhani gin
Unsplash

Anis

Anis je sjeme biljke Pimpinella anisum, a potječe iz Azije, Grčke i Egipta. Ova visoka biljka ima cvjetove bijele boje, a voće, tj. sjemenke su ovalne i imaju miris i okus po slatkom korijenu, stoga se često koristi kao začin u kulinarstvu, ali ga se dodaje i u kuhani gin na početku kuhanja kako bi mu podigao okus na novu razinu i donio slatkaste, aromatične note u ovo toplo alkoholno piće.

Sladak i aromatičan, anis ima ugodan miris, a vrlo dobro se slaže s šljivama, kruškama i citrusnim voćem. A iako nije u srodstvu sa zvjezdanim anisom, ova dva začina imaju istu aromu i sadrže esencijalna ulja koja su sličnih kemijskih sastava.

Vanilija

Jedinstveni okus vanilije poznat je još od vremena starih Maja i Asteka. Najpopularnija vrsta vanilije je bourbon vanilija s Réuniona, a u samim počecima bila je rezervirana samo za bogato plemstvo. Danas su mahune vanilije čest začin koji se koristi u pripremi kuhanog gina i obogaćuje ga svojim slatkim, ugodnim i aromatičnim notama i okusom.

Mahunu vanilije potrebno je izrezati po sredini kako bismo došli do sjemenki koje se dodaju u tekućinu za kuhani gin, najčešće u kombinaciji sa sokom od naranče. Nakon desetominutnog kuhanja, u kombinaciju se dodaje gin te je aromatični kuhani gin s vanilijom tada spreman za ispijanje.

Mahuna vanilije kao začin za kuhani gin
Unsplash

Đumbir

Đumbir je biljka čiji se korijen koristi kao začin, najčešće u kuhanju, ali i za pripremu kuhanog gina. Ljekovita svojstva đumbira poznata su većini ljudi, a u Indiji i Kini ga često sitno nasjeckaju, preliju vodom i ostave da odstoji prije nego se dodaje u jela. Đumbir koji se koristi na ovakav način zadržava svoj svjež, aromatičan i blago ljuti okus, a na isti način se može koristiti i za pripremu kuhanog gina.

Dovoljno je naribati đumbir ili ga narezati na ploškice te ga dodati u kuhani gin na samome početku kuhanja kako bi njegove ljutkasto-aromatične note obogatile kuhani gin novim profilom okusa.

Đumbir je začin za kuhani gin
Unsplash

Klinčić

Klinčići su osušeni pupoljci stabla karanfilovca koji se beru netom prije cvata, dok im je boja svijetlocrvena. Imaju intenzivan okus te je potrebno pripaziti na količinu kada se dodaje u jela ili u kuhani gin, u suprotnom će njegov intenzivan okus prevladati sve druge okuse. Može se koristiti cijeli ili u prahu, a najbolje se slaže s okusom jabuke.

Kada se koristi u pripremi kuhanog gina, najbolje je prije kuhanja zagrijati cijele klinčiće u tavi kako bi se istaknuo njihov okus i kako bi se izbjeglo zamućenje tekućine. Ukoliko se koriste klinčići u prahu, najbolje ih je dodati s tekućinom pri kuhanju gina kako bi piće dobilo nevjerojatnu kompleksnost.