Leteća vozila koja će obilaziti 7000 filipinskih otoka stižu do kraja godine

Vozilo je hibrid kombija i aviona i ne treba pistu već uzlijeće i slijeće okomito

FOTO: LuftCar

Luft Pinoy, vozilo spoja futurističkog monovolumena i stražnjeg dijela zrakoplova, moglo bi uskoro napraviti revoluciju u obilaženju 7000 filipinskih otoka. Neobično vozilo koje je za sada samo koncept, pokretat će struja ili vodik, a moći će putovati kopnom i zrakom, kažu dizajneri, piše Live Science.

Vozilo razvijaju start up LuftCar sa sjedištem na Floridi i eFrancisco Motor Corporation s Filipina. Prototip bi trebao biti dovršen do kraja 2024. godine.

Hibrid kombija i aviona

Za polijetanje monovolumen ima okvir koji se koristi za pričvršćivanje na okvir s četiri propelera i vlastiti pogonski sustav na vodik. Sustav učinkovito transformira kombi u mali zrakoplov koji ne treba pistu već uzlijeće i slijeće okomito. Kada sleti, s vozila se odvaja okvir i ono se nastavlja kretati cestom.

Električni zrakoplovi još su fazi koncepta jer im je domet samo 400 kilometara. Letjelice s pogonom na vodik već su poletjele i većeg su dometa, a kako ističe Centar za energetsku učinkovitost iz Kopenhagena “postoji potencijal da se vodikove gorive ćelije uspješno implementiraju u kamione za duge relacije, vlakove i vozila hitne pomoći.”

Zakon je jedina prepreka

U usporedbi s litij-ionskim baterijama, vodikove ćelije imaju veću energetsku gustoću i mogu se koristiti u pogonskom sklopu koji je lakši i snažniji. Ćelije ne pohranjuju energiju, nego se slično kao vozila na plin, pune za samo nekoliko minuta.

Ali, vodikove ćelije nisu tako učinkovite kao litij-ionska baterije, a proizvodnja vodika pretežno dolazi od fosilnih goriva.

Stigne li prototip Luft Pinoya ove godine, još će ga vjerojatno kočiti nedostatak zakona o korištenju letećih automobila, piše Live Science. Trenutno moraju poštivati sva pravila kao i svi drugi automobili i ograničenja kao mali zrakoplovi, ne smiju slijetati i uzlijetati s cesta osim u hitnim slučajevima.