Mala povijest šećera i svih svađa i teorija zavjera koje traju desetljećima

Mesna i mliječna industrija, također su, u to vrijeme, financirale istraživanja

FOTO: Screenshot/shewasabird.blogspot.com

U članku objavljenom u JAMA Internal Medicine, 2016. godine, znanstvenici sugeriraju da je u šezdesetim godinama, industrija proizvodnje šećera plaćala znanstvenicima da prikriju odnos između šećera i srčanih bolesti, utječući na taj način na smjernice nutricionizma cijeli niz godina.

Danas, dva znanstvenika sa sveučilišta Columbia kažu da tvrdnje oko šećera nisu bile potkrijepljene znanošću i da se promoviranjem ideje “zavjere oko šećera”, sprječava da razumijemo što znanost o tome kaže.

Industrija šećera nije jedina koja je plaćala recenzije

Nakon recenziranja internih dokumenata industrije šećera, znanstvenici s UC San Francisco pokazali su da je trgovačka grupa, Sugar Research Foundation, plaćala znanstvenicima s Harvarda da ocijene što literatura kaže o ulozi masti i šećera kod srčanih bolesti. Recenzija, objavljena 1967. godine, u prestižnom časopisu, umanjila je ulogu šećera, i za bolesti okrivila zasićene masti.

Prošle godine ista grupa znanstvenika s UC San Francisco, objavila je drugi tekst u kojem tvrde kako je tada, u šezdesetima, Sugar Research Foundation prestala financirati istraživanje koje je počelo pokazivati da štakori uz prehranu bogatu šećerom imaju visoke trigliceride koji povećavaju rizik srčanih oboljenja.

“Mogli su skretati raspravu o šećeru desetljećima”, kaže Stanton Glantz, jedan od znanstvenika s UC San Francisco za The New York Times. “Ovakvi su zaključci pretjerani u odnosu na dokaze”, kaže, međutim, članak je objavljen prošloga tjedna u časopisu Science.

Do 60-ih je mast bila krivac za dijabetes i bolesti srca

“Ne tvrdimo da industrija šećera nije imala izvjesni utjecaj na harvardsku studiju, odnosno općenito na tome polju. Ali mi vjerujemo da nema dobrog razloga da bi mogli zaključiti da je sponzorstvo šećerne fundacije znatnije oblikovalo tijek prehrambene znanosti i smjernica u prehrani. Osim toga i nekoliko drugih industrijskih skupina, kao mesna i mliječna industrija, također su, u to vrijeme, financirale istraživanja”, kaže David Merrit Johns, doktorand na Columbiji i jedan od autora članka u časopisu Science.

Danas znamo da konzumacija previše dodanih šećera kao i trans masti, povećava rizik srčanih bolesti i dijabetesa. Ali u godinama iza Drugoga svjetskog rata, kada su pretilost i srčane bolesti tek počele rasti, dokazi nisu bili tako očiti.

Tad nije bilo toliko važno tko je platio istraživanje

Do šezdesetih godina, mast se smatrala glavnim krivcem dok su tek poneka istraživanja gledala i na ulogu šećera “U to je vrijeme bilo normalno da prehrambena industrija financira istraživanja i časopisi nisu zahtijevali da znanstvenici objave odakle im novac za istraživanje”, objašnjava Johns za The Verge.

Mark Hegsted, znanstvenik s Harvarda, bio je jedan od znanstvenika kojem je industrija šećera platila 6500 dolara (oko 49 tisuća dolara danas) da recenzira istraživanje o masti, šećeru i povezanim bolestima, piše The New York Times. Njegovo je istraživanje objavljeno 1967. godine, u časopisu New England Journal of Medicine, i za srčane bolesti, okrivljene su zasićene masti, a ne šećer. A 2016. godine znanstvenici s UC San Francisco razotkrivaju da je industrija šećera Sugar Research Foundation platila to istraživanje

Studije s rezultatima koji nisu odgovarali industriji

“Oni su i odabrali koja će se izvješća recenzirati. Hegsted i njegovi suradnici primijenili su dvostruke standarde u svojoj kritici epidemioloških, eksperimentalnih i mehanističkih dokaza povezivanja šećera sa srčanim bolestima,” ustvrdila je Cristin Kearns, profesorica na UC San Francisco School of Dentistry u svom emailu The Vergeu.

Johns kaže da je Hegsted imao reputaciju vrlo skrupuloznog čovjeka i da je radio i druge studije koje su imale rezultate koji nisu odgovarali onima koji su financirali istraživanje kao na primjer za North American Meat Institute.

“Pod Reaganovom administracijom, Hegsted bi bio otpušten sa zadatka razvoja prvog američkog prehrambenog vodiča, nakon što je njegov pristup zagovaranja hrane s niskim udjelom masti provocirao bijes industrije mesa”, kaže članak u Science.

Fokus je bio na mastima, a potrošnja šećera je rasla

I 1977. godine Dietary Goals for the United States, vodič zdrave prehrane koji je većinom uredio Hegsted, preporučuje smanjenje unosa šećera za 40 posto zbog povezanosti s kvarenjem zuba i mogućim dijabetesom.

Fokusiranje na masti godinama je utjecalo na smjernice u prehrani. U osamdesetim i devedesetim godinama, Amerikance se ohrabrivalo da jedu manje masne hrane.” Kao rezultat toga, sve masti i dobre i loše, bile su smanjene dok je unos šećera rastao”, kaže Walter Willet, profesor epidemiologije i prehrane na Harvardu. “Neki smatraju da je to bila iskra epidemije pretilosti koja je sada veliki problem kako u Americi tako i u ostatku svijeta. Rast potrošnje šećera je više rezultat utjecaja ljudi dobrih namjera koji nisu obraćali pozornost na znanstvene podatke. A nije primarno rezultat utjecaja industrije šećera”, misli Willet.

Prehrambena industrija i danas financira istraživanja

“Stavovi u znanosti nisu uvijek rezultat zlonamjernih sila”, misli Johns. Ali znanstvenici s UC San Francisco ne slažu se s time i kažu da im fokus nije usmjeren na motivaciju i etiku određenih pojedinaca. “Naš je fokus razumijevanje utjecaja istraživačkog programa šećerne industrije koji se proteže već više od 50 godina.”

Jasno je da prehrambena industrija i danas financira istraživanja s teškim posljedicama. Godine 2015. The New York Times je izvijestio o tome da je Coca Cola platila znanstvenicima da odvrate pozornost javnosti od povezanosti slatkih pića i debljine.

Godine 2016. The Associated Press je pokazao kako proizvođači bombona financiraju studiju koja pokazuje da djeca koja jedu bombone imaju manju težinu od onih koji ih ne jedu. “U boljem i idealnijem svijetu vlade bi puno više trebale financirati istraživanje prehrane”, kaže Johns. “Ali vlade imaju ograničene količine novca i moraju izabrati prioritete.”