Milijuni Japanaca užasno pate od alergija. Neke tvrtke imaju genijalno rješenje: plaćaju im selidbu u tropske rajeve s manje peludi

Alergija na pelud u Japanu je proglašena nacionalnom bolesti

This picture taken on August 18, 2022 shows a general view of Yonaguni Island, Okinawa prefecture. Life may seem tranquil on Japan's remote Yonaguni island, where wild horses graze and tourists dive to spot hammerhead sharks, but China's recent huge military exercises have rattled residents. (Photo by Philip FONG / AFP) / TO GO WITH Japan-China-Taiwan-US-diplomacy-defence,FOCUS by Mathias CENA
FOTO: AFP

Za milijune Japanaca proljeće je poprilično teško doba godine zbog ozbiljnih tegoba izazvanih peludnim alergijama. Među njima je 20-godišnji inženjer Naoki Shigihara, kojemu simptomi alergije na pelud otežavaju koncentraciju na poslu. Srećom po njega, njegov poslodavac, IT tvrtka po imenu Aisaac, nudi program koji omogućuje zaposlenicima da rade na daljinu iz drugih dijelova zemlje s niskim koncentracijama peludi, piše The Washington post. Čak nudi i subvencioniranje privremenog preseljenja u iznosu od 1300 dolara.

Naoki kaže da je iskoristio ovu politiku tvrtke i otišao iz Tokija na dvije godine u Okinawu. No, čim se vratio u Tokio, simptomi peludne groznice su mu se počeli pogoršavati, kaže.

Sezona peludne groznice u Japanu, koja doseže vrhunac od kraja veljače do sredine travnja, nije samo problem onima koji cijelo proljeće provode kišući zbog alergija. To je javnozdravstveni problem koji dolazi s visokom cijenom za japansko gospodarstvo, jer se milijuni zaposlenika svakog proljeća razbolijevaju.

Alergija proglašena nacionalnom bolešću

Vjeruje se da od 2019. godine više od 40 posto japanskog stanovništva ima simptome peludne groznice, prema Japanskom društvu za imunologiju, alergologiju i infekcije u otorinolaringologiji. To znači da je japanska populacija pogođena peludnom groznicom proporcionalno veća od globalnog prosjeka od 10 do 30 posto, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije.

Zbog toga japanska vlada i neke tvrtke poduzimaju mjere za ublažavanje učinaka alergije. Premijer Fumio Kishida prošle je godine proglasio peludnu groznicu nacionalnom bolešću, rekavši da ima veliki utjecaj na produktivnost. Istraživanje privatnih tvrtki koje je proveo Panasonic Corporation procjenjuje ekonomske gubitke od smanjene produktivnosti radnika tijekom sezone alergija na 1,5 milijardi dolara dnevno.

Mitsuhiro Okano, profesor otorinolaringologije na Međunarodnom sveučilištu za zdravlje u bolnici Narita u prefekturi Chiba, procjenjuje da ozbiljni simptomi peludne groznice mogu umanjiti radnu učinkovitost za više od 30 posto, čineći nacionalni ekonomski gubitak stvarnim problemom. Dodaje da, prema podacima japanske vlade, troškovi liječenja vezani uz alergije na peludnu groznicu iznose oko 2,4 milijarde dolara godišnje, a 264 milijuna dolara troši se na lijekove bez recepta.

Kako je došlo do takvog problema?

Oko 20 posto japanskih tvrtki dopušta rad na daljinu tijekom sezone peludne groznice, pokazuje istraživanje Ministarstva gospodarstva, trgovine i industrije. Neki, poput tvrtke Aisaac, čak sudjeluju u troškovima. Vlada je povećala proračun za protumjere i planira smanjiti površinu cedrovih šuma za 20 posto u sljedećem desetljeću, odnosno zamijeniti ih drugim drvećem koje proizvodi manje peludi.

Ozbiljnost japanskog problema s peludnom groznicom posljedica je brojnih stabala cedra i čempresa koja su posađena u Japanu kroz poslijeratni program pošumljavanja kako bi se podržala građevinska industrija u zemlji u procvatu. Drveće je podrijetlom iz Japana, ali je posađeno u gušćoj koncentraciji nego što bi prirodno raslo, a sada stabla cedra i čempresa čine 28 posto japanskih šuma.

Sezona alergija počinje ranije i traje dulje zbog globalnog zatopljenja, kažu stručnjaci, što uzrokuje brže sazrijevanje cedra i drugih stabala koja izazivaju alergije i stvaraju više peludi. Općenito se alergije na pelud globalno pogoršavaju zbog klimatskih promjena porastom proljetnih temperatura, a biljke ispuštaju pelud sve ranije i dulje, upozorava Svjetski ekonomski forum. Koncentracija peludi cedra u proljeće 2023. u nekim dijelovima Japana dosegla je 10-godišnji maksimum.

Subvencije za oboljele

Mnoge japanske tvrtke sve više plaćaju takozvane subvencije za peludnu groznicu kako bi radnici bili zdravi i produktivni tijekom sezone alergija, pokrivajući im troškove medicinskih računa, sprejeva za nos, maramica, maski i kapi za oči.

Program odlaska u tropske dijelove tvrtke Aisaac, na primjer, omogućuje zaposlenicima da idu bilo kamo gdje je razina peludi niska od sredine veljače do sredine travnja. Najčešća domaća odredišta su jugozapadni otoci Okinawa i Amami Oshima ili sjeverni otok Hokkaido. Neki zaposlenici odlaze i na Guam ili Havaje.

Plan je započeo 2022. jer izvršni direktor tvrtke pati od ozbiljnih simptoma peludne groznice i također mora provoditi vrijeme izvan Tokija svakog proljeća, rekla je Shihomi Yamamoto, glasnogovornica tvrtke. Prošle godine sudjelovalo je više od trećine od zaposlenika tvrtke, kojih je ukupno 185.