Možda ste čuli tezu da je nepasterizirano mlijeko zdravije. Studije to baš i ne podupiru

Istraživanja kažu da pasterizacija ima neznatan učinak na hranjive vrijednosti, dok je sirovo mlijeko opasno

splash of milk or yogurt white cream with clipping path 3d illustration.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Zagovornici konzumacije nepasteriziranog, sirovog mlijeka tvrde da popravlja zdravlje crijeva, podupire imunološki sustav, prevenira alergije, daje blistavu kožu pa čak pojačava učinke bodybuilding treninga. Ideja je vjerojatno ta da pasterizacija, odnosno proces zagrijavanja mlijeka kojim se ubijaju štetne bakterije u mlijeku, smanjuje količinu vitamina i dobrih bakterija, pa zato smatraju da bi sirovo mlijeko bilo bolja opcija.

Rezultati istraživanja kažu da pasterizacija mlijeka ima vrlo neznatan učinak na hranjive vrijednosti mlijeka dok pijenje nepasteriziranog mlijeka predstavlja ogroman rizik za zdravlje jer možemo dobiti potencijalno smrtne bakterijske infekcije.

Smanjuje neke vitamine kojih ionako nema puno

Pasterizacija je dobila ime po znanstveniku Louisu Pasteuru, a znači proces zagrijavanja hrane ili pića na 72 stupnja i brzo hlađenje na 3 stupnja. Taj proces reducira potencijalno patogene bakterije i druge mikroorganizme koji skraćuju vrijeme trajanja mlijeka na policama dućana.

Usporedne analize studija koje su se bavile utjecajem pasterizacije na razinu vitamina u mlijeku pokazuju određeno smanjenje vitamina B1, B2, C i folata. Ali su količine tih vitamina u mlijeku ionako vrlo male pa se mlijeko ne može ni smatrati njihovim dobrim izvorom.

Neke studije tvrde da mlijeko nudi izvjesnu zaštitu od alergija, ali faktori okoliša kod uzgoja mlijeka sprječavaju da se o tome stvori ikakav zaključak.

Djeca koja su pila sirovo mlijeko

Studija iz 2015. pratila je koliko su često djeca ispod 12 mjeseci bila prehlađena, imala temperaturu i infekciju respiratornog trakta i kako se bolest ponašala ako su pili sirovo mlijeko, odnosno tretirano mlijeko. Studija je zaključila da je rizik obolijevanja kod djece koja su pila sirovo mlijeko 30 posto niži. Ustvrdili su da ako bi se našla metoda da se patogeni iz mlijeka snize što je više moguće, takvo bi mlijeko imalo dobar utjecaj na zdravlje djece.

Važno je reći da mlijeko nema zaštitni učinak za sve koji ga piju. Djeca ispod 12 mjeseci ili su dojena ili piju gotove pripravke mlijeka i iz kravljeg mlijeka ne mogu dobiti sve potrebne hranjive sastojke.

Ljudsko tijelo ima 39 bilijuna individualnih bakterija. Potrebne su nam dobre bakterije koje će svladati one koje nam štete. Konzumacija sirovog mlijeka može lako dovesti do zaraze patogenima. Rizik potencijalne kontaminacije sirovim mlijekom prevelik je u usporedbi s eventualnim prednostima.