Najnovije istraživanje; 57 posto Hrvata za sada se ne namjerava cijepiti protiv Covida 19

Glavni razlozi su nepovjerenje i strah od cjepiva

A scientist is at work in the VirPath university laboratory, classified as "P3" level of safety, on February 5, 2020 as they try to find an effective treatment against the new SARS-like coronavirus, which has already caused more than 560 deaths. - When most are busy developing vaccines or testing the few anti-virals available, VirPath will go after drugs used for diseases that have nothing to do with a respiratory infection such as 2019-nCoV. (Photo by JEFF PACHOUD / AFP)
FOTO: AFP

Proteklih dana konačno su se zaredale pozitivne vijesti oko borbe protiv koronavirusa, odnosno pronalaska učinkovitog i sigurnog cjepiva. Koliko su one bitne govori i činjenica da je današnja objava američke farmaceutske kompanije Moderna, o tome da su razvili cjepivo koje štiti u 94,5 posto slučajeva, odmah podigla cijenu nafte i optimizam ulagača diljem svijeta.

No jesu li građani skloni korištenju cjepiva kada postane dostupno i u Hrvatskoj? Prema anketi koju je za RTL televiziju na uzorku od 523 ispitanika obavila agencija Valicon, 57 posto Hrvata u ovom se trenutku i dalje ne bi cijepilo.

Samo 13 posto ispitanika reklo je kako će se sigurno cijepiti. Vjerojatno će se cijepiti 30 posto ispitanika, 36 posto vjerojatno ipak neće, a 21 posto ispitanika će sigurno zaobići prva cjepiva.

Screenshot RTL

Predostrožnost i odgovornost

Dakle, oni koji pristaju na novo cjepivo su u manjini, a to bi učinili iz odgovornosti prema ostalim sugrađanima i činjenici da veća procijepljenost suzbija zarazu. Velik broj njih učinilo bi to i predostrožnosti radi.

Građani biraju cjepivo i jer ne žele zaraziti starije ili rizične članove obitelji, a četvrtina onih koji su za cijepljenje to će učiniti jer su starije dobi i jer je to preporuka medicinske struke.

Screenshot RTL

Glavni razlog – nepovjerenje

Većina koja se neće cijepiti svoj stav temelji na nepovjerenju prema novom cjepivu dok se ne pokaže sigurnim, a velik je broj i onih koji se boje nuspojava.

Svaki treći protivnik cijepljenja smatra da cjepiva općenito nisu sigurna i da mogu ostaviti dugotrajne posljedice po zdravlje. Jednak broj uvjeren je da baš oni nisu rizična skupina. Četvrtina protivnika cijepljenja tvrdi da virus stalno mutira te da ih cijepljenje neće zaštititi.

Cijepljenje bi u Hrvatskoj trebalo biti dobrovoljno i besplatno za prioritetne i ugrožene skupine.

Screenshot RTL