Najveći plutajući ledenjak na svijetu odlomio se od Antarktike

Ledenjak je ukupne površine 4320 kvadratnih kilometara, a Istra 2800

FOTO: ESA

Komad leda veći od Majorce odvojio se od antarktičkog leda, opazili su sateliti i proglasili ga najvećim ledenim brijegom na svijetu, u ovome času, piše New Scientist.

Ledena santa ima oko 4320 kvadratnih kilometara i nije uzrokovana klimatskim promjenama.

Ledeni brijeg ima oznaku A-76, odlomio se od ledene ploče Ronne u more Weddell, navodi Europska svemirska agencija. Ovo područje nema priljev tople oceanske vode koja je utječe na druge dijelove zapadne Antarktike i prijeti oslobađanjem ogromnih ledenjaka.

To je dio prirodnog ciklusa

“To nije područje koje prolazi kroz značajna promjene zbog globalnog zagrijavanja. To je dio prirodnog ciklusa”, kaže Alex Brisbourne, stručnjak za ledenjake pri British Antarctic Survey.

“Oblik odlomljenog leda je tipičan za sante leda, a vodoravne crte na njemu znak su naprezanja zbog kojih se odlomio od ledene ploče” objašnjava Brisbourne. Dio ledenog pokrova od kojeg se odlomio pluta, tako da odlomljeni dio ne bi trebao imati utjecaj na porast razine mora.

Dovoljno velik da utječe na ocean

Iako je A-76 u ovome trenutku najveći ledeni brijeg na svijetu, nije najveći u povijesti. Mark Drinkwater iz Europske svemirske agencije kaže da je ledena ploča Ronne u prilično stabilnom stanju i širi se nakon što izgubi ovakvu santu leda. Jedno od najvećih odvajanja sante zbilo se 1986.godine kada su se odlomile sante od 11.000 kvadratnih kilometara, a zatim manje 1998., 2000., i 2015.godine.

Ipak, novi ledeni brijeg mogao bi imati utjecaja ovisno o tome gdje će završiti. Ledeni brijeg oznake A-68 iz prošle godine u jednom se trenutku našao na putu koji je mogao naštetiti divljini na otoku Južna Georgia ali je na koncu ipak puknuo.

“Ovaj brijeg je dovoljno velik da utječe na ocean i slanost oceana. Ovisno o putanji, mogao bi biti jednako značajan kao i A-68” kaže Brisbourne.