Nakon operacije Australka dobila irski naglasak. Čini se da je riječ o poznatom medicinskom problemu

Angie Yen kaže da nikada nije bila u Irskoj

FOTO: angie.mcyen/tiktok/screenshot

Žena iz Australije probudila se nakon operacije krajnika govoreći engleski jezik s irskim naglaskom iako nikada nije bila u Irskoj, piše Health.

“U početku sam mislila da samo nešto pogrešno čujem, a sada se tog naglaska ne mogu riješiti” , kaže Angie Yen. U kasnijoj objavi piše da pokušava pronaći neurologa koji bi joj mogao pomoći, ali da u tome još nije uspjela. Komentatori njezinih postova na TikToku tješe je kako im se čini da joj se australski naglasak pomalo vraća.

@angie.mcyen

Day 13: Struggling to find a neurologist who has experience with #foreignaccentsyndrome or knows someone who can help me #foryou

♬ original sound – angie.mcyen

Sindrom stranog naglaska

Nije posve jasno što događa s tom ženom, ali postoji dokumentirano medicinsko stanje kada netko počne govoriti jezik s drugačijim naglaskom. To se zove sindrom stranog naglaska, a znanstvenici ga u potpunosti ne razumiju.

Sindrom stranog naglaska je govorni poremećaj zbog kojega netko zvuči kao da dolazi iz druge zemlje, prema Sveučilištu Texas, Dallas.

Jedno izvješće objavljeno u Journal of Neurology, Neurosurgery&Psychiatry naziva stanje neobičnom posljedicom “strukturnih neuroloških oštećenja”, dodajući da ono ponekad može predstavljati “funkcionalni neurološki poremećaj”. Prvi slučaj sindroma stranog naglaska zabilježen je 1907. godine, a prema klinici Mayo, do sada je primijećen kod nešto više od stotinu ljudi.

Može trajati od dva mjeseca do 18 godina

Izvješće iz 2008. godine detaljno opisuje slučaj žene koja je razvila panični poremećaj, a zatim probleme s govorom i sindrom stranog naglaska nakon smrti oca. Analiza objavljena u časopisu Frontiers in Human Neuroscience iz 2016. godine spominje 105 slučajeva tog rijetkog sindroma između 1997. i 2014. godine.

Pacijenti navode niz pokretača sindroma, kao što su migrena ili jaka glavobolja, moždani udar, operacija ili ozljeda usta i vrata te razni napadaji. Osobe s tim sindromom ponekad su patile i od sindroma iritabilnog crijeva, funkcionalnog neurološkog poremećaja i kronične boli.

No, i dalje se ne zna se zbog čega dolazi do nastajanja sindrom stranog naglaska. Teško je reći i koliko ovo stanje traje – opisani slučajevi pokazuju trajanje od dva mjeseca do 18 godina. Tretman uključuje govornu jezičnu terapiju tijekom koje pacijenti uče promijeniti način na koji izgovaraju riječi.