U prilično napetoj misiji, sonda Juno nakon pet godina napokon stigla do Jupitera. NASA ekstatično slavi

NASA-ina letjelica ušla je u orbitu Jupitera jutros u 5.53 sata

FOTO: Robert Couse-Baker/Flickr

NASA-ina sonda Juno stigla je nakon pet godina do Jupitera, petog planeta od sunca, a u njegovoj orbiti provest će idućih 20 mjeseci kako bi znanstvenicima dala novi uvid u najveću planetu Sunčevog sistema te će prikupljati podatke o atmosferi i magnetosferi Jupitera i njegovih Mjeseca.
Inače, riječ je o prvoj sondi na solarni pogon koja je stigla do drugog planeta. Također, to je jedna od najbržih letjelica ikad napravljenih, a zahvaljujući tehnologiji kojom se koristi, u utorak ujutro uspjela je izvesti 35-minutni manvar ulaska u polarnu orbitu kojeg su, kako kažu, NASA-ini znanstvenici s napetošću pratili u laboratoriju u kalifornijskoj Pasadeni. Nakon što su primili radijski signal u 5.53 sata po europskom vremenu, potvrđen je uspješan dolazak letjelice Juno na svoj cilj.

Krenula 2011. godine

Voditelji misije u NASA-i slave u trenutku kad je Juno ušao u orbitu Jupitera
Voditelji misije u NASA-i slave u trenutku kad je Juno ušao u orbitu Jupitera AFP

Juno je putovala pet godina, a cijela misija vrijedna je gotovo milijardu dolara. Letjelica Juno teška je 3.600 kilograma te je velika poput košarkaškog terena. Na misiju je krenula u kolovozu 2011. godine iz Cape Carnevala na Floridi.

Obići će planet 37 puta

U idućih 20 mjeseci obići će planet 37 puta, a većinu vremena provest će na visini od 10 tisuća kilometara čime će se od svih dosadašnjih letjelica najviše približiti planetu. Plinoviti Jupiter najveći je planet Sunčevog sustava, a oko njega kruži 67 prirodnih satelita, među kojima su najpoznatiji Europa, Io, Ganimed i Kalista.

Izložena velikom zračenju

Tijekom misije letjelica će biti izložena zračenju jednakom 100 milijuna stomatoloških rendgenskih snimanja. Zbog toga je opremljena čvrstom zaštitom od titanija, teškom 172 kilograma koja osigurava opremu i elektroničke instrumente, računalo i ostalu elektroničku opremu.

Lego figurice također su na misiji

Sonda je na Jupiter ponijela i tri mala kipića Lego izrađena od aluminija. Oni predstavljaju Jupitera, vrhovnog boga prema rimskoj mitologiji, njegovu ženu i sestru Junonu, te kipić Galilea, talijanskog znanstvenika koji je otkrio četiri najveća Jupiterova Mjeseca 1609. godine.