NASA je upravo objavila možda najčarobnije fotografije Jupitera koje je Juno dosad snimio

Sonda Juno prošle je godine ušla u Jupiterovu orbitu, otad šalje snimke

Jupiter izbliza sa povećanim kontrastom boja
FOTO: MSPAINT/IPICCY/FOTOFLEXER/GIMP/NASA

Nove fotografije Jupitera prikazuju plinovitog diva u dosad neviđenom izdanju, a poslala ih je NASA-ina sonda Juno, koja nije osobito veća od prosječne košarkaške lopte, ali zato vrijedi preko milijardu dolara. NASA je sondu Juno poslala prema Jupiteru u kolovozu 2011., a pet godina kasnije sonda je ušla u orbitu ovog golemog planeta. Sada šalje nove fotke, koje nam daju iznimno detaljan prikaz Jupiterove površine, čija udaljenost od Zemlje varira od otprilike 587 do 967 milijuna kilometara, ovisno o trenutnoj poziciji.

Ovo nije lagan pothvat, jer Juno mora kružiti oko Jupitera u širokom luku zbog planetovih snažnih magnetskih polja koja bi vrlo lako mogla uništiti veoma osjetljivu elektroniku sonde. Inicijalno, NASA je planirala ispaliti propulzore sonde u listopadu prošle godine kako bi povećali učestalost ulaska sonde u orbitu planeta, međutim, motori sonde postali su neočekivano ljepljivi što je onemogućilo ovu opciju. Umjesto svaka dva tjedna, bez propulzora Juno ulazi u orbitu Jupitera svaka 53 i pol dana.

Peti ulazak u Jupiterovu orbitu

Jupiterov Sjeverni pol
Jupiterov Sjeverni pol JPL-Caltec /SwRI /MSSS/Roman Tkachenko/NASA
Mozaik fotografija površine Jupitera sa zadnja 3 kruženja sonde
Mozaik fotografija površine Jupitera sa zadnja 3 kruženja sonde Gervasio Robles/NASA

Sonda Juno je već obavila velik posao. Dala nam je prve kvalitetne fotke sjevernog i južnog pola Jupitera, otkrila je bizarne formacije oblaka na površini planeta koje prikazuju oluje kakvih nema nigdje drugdje u Sunčevom sustavu, uspjela je snimiti zvukove Jupiterovih aurora. Najnovije fotke rezultat su sondinog petog ulaska u Jupiterovu orbitu, a to je bilo u ponedjeljak, 27. ožujka.

Video montaža napravljena od fotografija sonde Juno u Jupiterovoj orbiti

Prenosimo najzanimljivije fotke, dok ostale možete provjeriti na službenom sajtu sonde Juno, koja prati čitavu istraživačku misiju. Plan je da obiđe orbitu Jupitera 37 puta tokom perioda od 20 mjeseci, dakle ostala su još 32 kruga do kraja misije.

Kružna Biserna oluja

Kružna 'Biserna oluja'
Biserna oluja SwRI/MSSS/Jason Major/NASA

Modificirana i povećana Biserna oluja

Modificirana i povećana 'Biserna oluja'
Biserna oluja Uriel/NASA

Jupiterov Sjeverni pol izbliza

Jupiterov Sjeverni pol izbliza
Jupiter SwRI/MSSS/Shawn Handran/NASA

Jupiter izbliza s povećanim kontrastom boja

Jupiter izbliza sa povećanim kontrastom boja
Jupiter MSPAINT/IPICCY/FOTOFLEXER/GIMP/NASA