Genijalan um: Ovo je pet jednostavnih navika koje je Nikola Tesla redovito prakticirao

Režim genjalnog izumitelja je jednostavniji nego što ste mislili

Mnogo je glasina o neobičnim navikama i sposobnostima izumitelja Nikole Tesle. Osim njegove profesionalne karijere, koja je opširno dokumentirana, jedna od najistaknutijih stvari o Tesli bio je njegov svakodnevni život i rutina koju je slijedio koja ga je, prema njegovom mišljenju, dovela do genijalnosti.

Tesla je bio dosta kulturan, govorio je više jezika i bio je vrlo specifičan oko rasporeda svog vremena. Njegov život za mnoge je bio ekscentričan i nedokučiv. Neki izvori navode da je jednom potrošio 2000 dolara za liječenje ozlijeđenog goluba.

No, unatoč tome što je njegov život je bio prošaran ekscentričnostima koje do danas nisu dovele točno do objašnjenja njegove posebne genijalnosti, itekako je zaslužan za neke od najinovativnijih inženjerskih pothvata 20. stoljeća. Ovo su neke rutine koje je Tesla prakticirao kako bi mu mozak bolje funkcionirao i kako bi u svakodnevnom životu ostvario maksimum svoga potencijala.

nikola tesla genijalan um
Wikimedia Commons / Public Domain

1. Promišljena prehrana

U intervjuu iz 1933. godine, kada je Tesla već imao 77 godina, otkrio je neke detalje o svojim navikama, uključujući prehranu i aktivnosti koje je poduzimao kako bi održao formu. Oba aspekta bila su mu posebno važna jer, kako je rekao, i loša prehrana i nedostatak tjelovježbe pretvaraju se u “toksična stanja u tijelu i onemogućuju izbacivanje nakupljenih otrova”.

Što je Tesla učinio da izbaci te otrovne tvari iz organizma? Ovo je izjavio:

Jedite dva puta dnevno.

Izbjegavajte namirnice povezane sa stvaranjem kiseline (kao što su grašak ili grah).

Jedite povrće u izobilju.

Ribu i meso jedite rijetko. (“Riba je na glasu kao dobra hrana za mozak, ali ima vrlo jaku kiselu reakciju jer sadrži mnogo fosfora”, smatrao je.)

Jedite krumpir, barem jednom dnevno, zbog njegovih “vrijednih mineralnih soli”.

Iz njegove rutine može se otkriti da je pazio na alkalnost organizma odnosno njegovu kiselost, za koju je znanost potvrdila da ima direktan utjecaj na podloženost tijela za određene tipove bolesti. Po njegovom mišljenju, kiselost je “daleko najgori neprijatelj protiv kojeg se treba boriti u starosti”.

Tesla je bio vegetarijanac i volio je piti sokove od povrća. Prije nego što je prihvatio vegetarijanstvo, prvo je prestao jesti meso, a zatim ribu. Pazio je na prehranu do te mjere da su mu u hotelu Waldorf-Astoria u New Yorku posluživali personalizirane obroke.

2. Duge šetnje za kontemplaciju

Što se tiče tjelovježbe, izumitelj je običavao hodati nešto više od deset kilometara dnevno. Iako su njegove duge šetnje postale dio opsesivno-kompulzivnog ponašanja s kojim je imao izazove tijekom života, upravo je u tim dugim šetnjama dolazio do genijalnih ideja. Tako je tijekom jedne šetnje u Budimpešti oko 1881. došao i na ideju o izmjeničnoj struji.

yguamoringa.com

3. Hladan tuš za bistrinu i fokus

Često je primjenjivao vruće kupke nakon kojih je slijedio hladni tuš. Obje aktivnosti održavale su tijelo na razini aktivnosti, dobrog unutarnjeg osjećaja i produktivnosti.

4. Vrijeme za odmor tijekom dana

Za Teslu je spavanje duže od četiri ili pet sati noću bilo luksuz dopušten samo jednom u nekoliko mjeseci. No neki izvori kažu da, iako mu je bilo potrebno samo oko dva sata sna po noći, povremeno je prakticirao popodnevni odmor, tzv. energy nap. I po tim navikama doživio je 86 godina.

5. Vježbe vizualizacije

Najfascinantnija tvrdnja o Tesli  —  a ako je točna, to je vjerojatno uzrok njegove genijalnosti —  da je mogao vizualizirati svoje izume s takvom preciznošću da kad je došlo vrijeme da ih konstruira, nisu mu bili potrebni crteži ili niti više od jednog ispravka da budu baš ono što je zamislio.