Nova studija: muškarci koji džogiraju, plivaju ili bicikliraju smanjuju rizik od ovih devet vrsta raka

Studija obuhvaća rezultate iz Švedske praćenjem više od milijun muškaraca koji su imali u prosjeku 33 godine

23.06.2022., Zagreb - Tek rijetki rekreativci i kupaci potrazili su spas od vrucine na jezeru Jarun. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

Muškarci koji džogiraju, plivaju ili bicikliraju mogu smanjiti rizik od devet vrsta raka, proizlazi iz nove studije, piše dpa. Istraživači su otkrili da muškarci s dobrom kardiorespiratornom kondicijom imaju daleko manju vjerojatnost da će razviti rak glave i vrata, želuca, gušterače, jetre, crijeva, rektuma, bubrega, pluća i jednjaka.

Kardiorespiratorna kondicija odnosi se na sposobnost osobe da radi aerobne vježbe, poput trčanja, vožnje biciklom i plivanja kroz dulje razdoblje. Nova studija, objavljena u British Journal of Sports Medicine, obuhvaća rezultate koje su sakupili stručnjaci iz Švedske praćenjem više od milijun muškaraca koji su imali u prosjeku 33 godine.

Sudionici su služili vojni rok u Švedskoj između 1968. i 2005. Na početku regrutacije muškarci su prošli niz testova koji su procjenjivali više čimbenika uključujući njihovu visinu, težinu, krvni tlak, snagu mišića i kardiorespiratornu spremnost. Tijekom razdoblja praćenja oko 84.000 ih je dobilo rak.

Smanjen rizik za devet vrsta raka

Istraživači su ustanovili da su muškarci s višom razinom kardiorespiratorne kondicije u odnosu na one s niskom razinom imali:

  • 19 posto manje šanse za razvoj raka glave i vrata
  • 39 posto manju vjerojatnost da će razviti rak jednjaka
  • 21 posto manje šanse za razvoj raka želuca
  • 40 posto manje šanse za rak jetre
  • 18 posto manje šanse za razvoj raka crijeva
  • 5 posto manje šanse za razvoj raka rektuma
  • 20 posto manje šanse za razvoj raka bubrega
  • 42 posto manje šanse za razvoj raka pluća
  • 12 posto manje šanse za razvoj raka gušterače

“Ovi rezultati mogli bi se koristiti u kreiranju politike javnog zdravstva, dodatno jačajući poticaj za promicanje intervencija usmjerenih na povećanje [kardiorespiratorne sposobnosti] kod mladih”, napisali su autori. Istraživači su otkrili da je veća kardiorespiratorna sposobnost povezana s blagim (sedam posto) povećanim rizikom od raka prostate i 31 posto većim rizikom od raka kože.

Prethodno istraživanje koje je ispitivalo isti skup podataka sugeriralo je da blagi porast rizika od raka prostate nije bio povezan s višom stopom agresivnog raka prostate ili smrti od raka prostate, a mogao bi se pripisati većem broju pregleda. Autori su sugerirali da se veća stopa raka kože može objasniti “većom izloženošću UV zračenju”.