Nova studija pratila je 181 obitelj i tvrdi da djeca čiji roditelji vise na mobitelu mogu imati ozbiljne probleme u ponašanju

Djeca bez odgovarajuće potpore ili pažnje roditelja odrastaju frustrirana i hiperaktivna

During a dinner, everyone  playing with smartphones and ignoring each other. EPS 10 illustration.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Koliko je loše ako roditelji igraju igrice na mobitelu umjesto da gledaju kako se njihova djeca igraju ili da ih ohrabruju dok se pentraju i ljuljaju na konopcu? Najnovija studija, koju su proveli University of Michigan i Illinois State University, pokazuje da ovaj tip ponašanja šteti odnosima roditelja i djeteta i vodi do problema u ponašanju kod djece.

Djeca bez odgovarajuće potpore ili pažnje roditelja odrastaju frustrirana i hiperaktivna, pokazala je studija koju objavljuje časopis Pediatric Research. Oni se dure, cvile i imaju izljeve bijesa, upozoravaju istraživači nakon provedenog istraživanja tijekom kojeg su pratili ponašanje 181 para roditelja i njihove djece starosti do pet godina.

Prekidi u komunikaciji

Tijekom šestomjesečnog razdoblja roditelji su izvještavali o svojoj upotrebi medija i opisivali ponašanje djece. U gotovo svim slučajevima vrijeme provedeno uz mobitele, čak i ako je bilo samo jednom dnevno, prekidalo je kvalitetnu komunikaciju roditelja i djeteta. I majke i očevi primijetili su kako su ovi prekidi utjecali na djetetovo ponašanje i povećali njihovu vlastitu razinu stresa.

Ovakve situacije predstavljaju raširenu realnost života u 21. stoljeću. Roditelji su se naviknuli okrenuti se elektroničkim sredstvima kako bi, kao, napravili pauzu pa tako, primjerice, američki roditelji provedu najmanje devet sati dnevno gledajući televiziju ili surfajući na računalu, tabletu ili pametnom telefonu.

Manja šteta je čitanje novina?

Ako su još k tome roditelji nezadovoljni svojom obiteljskom situacijom ili društvenim životom, još se više priklanjaju digitalnoj tehnologiji, dodatnim igricama i sl. Neki roditelji koriste gadgete kako bi se odmaknuli od djece, čak i ako ona mole za njihovu pažnju. “Izravan kontakt i komunikacija s djetetom mora biti u središtu”, navodi se u studiji.

Istraživači predlažu da se odvoji određeno vrijeme tijekom kojega se neće koristiti gadgeti, a imaju i dosta neobičan prijedlog: predlažu roditeljima da u parku radije koriste novine nego mobitel, jer prema njihovim saznanjima, iako nije jasno zašto, to manje narušava odnose s djecom nego li razgovori ili surfanje po mobitelu.