Nova studija ruši stereotipe: znanstvenici utvrdili da pasmina ne određuje ponašanje pasa

Otkriveno je da pasmina objašnjava tek 9 posto varijacija u ponašanju psa

29.01.2012., Zagreb, Remetinacka cesta 24 -Timovi spasilackih pasa iz KOSSP-a i HUOP-a koji su polozili Medjunarodni test spremnosti.Pas Zinn.rPhoto: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

Nova studija psećeg genoma, objavljena u časopisu Science, kaže da svaki pas bez obzira na pasminu može biti dobar i da sama pasmina nije točan način predviđanja osobnosti psa. Znanstvenici su anketirali preko 18 tisuća vlasnika pasa o ponašanju njihovih štenaca i sekvencionirali su preko dvije tisuće genoma čistokrvnih pasa i mješanaca. Otkrili su da pasmina objašnjava tek 9 posto varijacija u ponašanju psa. Niti jedna pasmina nema nikakvu posebnu osobinu, prenosi Smithsonian.

Čuli ste već stereotipe da su labradori umiljati, čivave agresivne. “Svaki dobar trener pasa će vam reći da su stereotipi o ponašanju pasa katastrofa”, kaže Marc Bekoff, stručnjak za ponašanje pasa sa Sveučilišta Colorado, za Atlantic. “Pasmine nemaju osobnosti, pojedinci to rade.”

Ipak, genetika je važna

Ali pasmina može znanstvenicima reći neke stvari. Neke osobine u ponašanju češće su kod određenih pasmina. Na primjer border colliji se lakše treniraju i dobro slušaju, haskiji najčešće zavijaju, kaže za NYT Kathryn Lord, znanstvenica sa Sveučilišta Massachusetts. Znanstvenici su otkrili da nikakva osobina ponašanja nije prisutna kod svih pasa u pasmini niti nedostaje kod svih, piše Atlantic. Iako je vjerojatnije da će se neko ponašanje pojaviti kod nekih pasmina, sama pasmina ne može predvidjeti osobnost određenog psa. O

sobnost psa oblikovana je kombinacijom čimbenika, uključujući i okolinu, u velikoj mjeri. “Genetika je važna, ali genetika je poticaj u određenome smjeru, nije sudbina. To znamo i u studijama na ljudima, a ovaj rad sugerira da isto vrijedi i za pse”, kaže Evan MacLean sa Sveučilišta Arizona.