Novo istraživanje upozorava na upitnu relevantnost znanstvenih tekstova na Wikipediji

Istraživanje je obuhvatilo sve politički kontroverzne i znanstvene tekstove

FOTO: PROGiulia Forsythe/Flickr

Dugi niz godina nameće se pitanje o ispravnosti informacija na Wikipediji. Otkrića novih kontroverznih političko-znanstvenih istraživanja o evoluciji, globalnom zatopljenju i kiselim kišama mogu biti prepuna grešaka i krivih zaključaka.

Autori novog istraživanja koje je objavljena u PLOS-ovom tiskanom izdanju navode kako znanstvena istraživanja koja se objavljuju na Wikipediji mogu biti izmijenjena i sabotirana od treće strane.

Kako bi proveli istraživanje, znanstvenici s Cary instituta za proučavanje ekosistema istražili su na Wikipediji sve teme koje se smatraju politički kontroverznima i usporedili su ih s drugim običnim temama.

Prevelik broj izmjena

Znanstvenici su obratili pažnju na izmjenjivanje teksta unatrag deset godina, na dnevne izmjene tekstova i broj njihovog pregleda, a otkrili su da su politički kontroverzne teme najčešće podložne promjenama za razliku od ostalih, općeprihvaćenih tema i ujedno su imale puno više pregleda.

Znanstvenici tvrde da je zbog velikog broja promjena stručnjacima teže pratiti točnost informacija i raditi ispravke, zbog čega takve informacije mog biti potencijalno štetne za znanstvenu relevantnost tema.

4931455757_0620d90b48_b

Zaključak njihovog otkrića je da bi stranice na Wikipediji koje se tiču znanosti trebale biti nadzirane, a oni također predlažu da se treba napraviti popis i objaviti reputacija određenih osoba koje uređuju te stranice. Njihovim objavljivanjem čitatelji mi mogli procijeniti sadržaj tekstova.

Pravilno korištenje podataka

S obzirom da mnogi mladi znanstvenici koriste tekstove Wikipedije u svrhu prikupljanja informacija, uređivanje određenih znanstvenih tema predstavlja određene probleme. Gene Likens i Adam Wilson sa Instituta tvrde da bi znanstvenici trebali ignorirati Wikipediju kao izvor ili bi barem trebali provjeravati izvore na kraju tekstova.

“Korisnici bi trebali biti svjesni da je Wikipedia dinamična: dva studenta mogu prikupiti dijametralno različite informacije o određenoj kontroverznoj znanstvenoj temi. Predavači bi trebali osigurati da studenti pravilno koriste podatke iz Wikipedije.”, napisali su Likens i Wilson u istraživanju.