O velikoj izložbi Prostorije u Zagrebu ne prestaje se govoriti. Posjetili smo je, evo dojmova i fotki

Galerije Meštrovićevog paviljona ispunili su onime što predstavlja srž i identitet ove uspješne hrvatske tvrtke namještaja koja slavi svoju 10. obljetnicu

FOTO: Vanja Šolin

Slaveći hrvatski produkt dizajn, desetogodišnji uspon i uspjeh, lokalno stvaralaštvo, proizvodnju, stvaralačku viziju, inspiraciju, umjetnost i sinergiju svega toga, Prostoria je prije nekoliko dana u Meštrovićevom paviljonu otvorila svoju zbilja impozantnu izložbu naziva Prostoria 10. Sve galerije ovog paviljona ispunili su onime što predstavlja srž, kao i identitet ove hrvatske tvrtke namještaja koja se razvila od jedne hale za ojastučeni namještaj u industrijski centar u Zagorju za proizvodnju svih segmenata namještaja. Vrhunski je to kulturološki događaj koji je, usudim se reći, Zagrebu bio prijeko potreban. Upravo su ovim potezom svojoj vjernoj i novoj publici, ali i suradnicima na zavidnom nivou, baš kako im i priliči, ponudili da budu dio velikog slavlja desete obljetnice, ali i strelovitog uspona razvoja Prostorije kao uspješnog međunarodnog brenda čiji je dizajn sinonim za zahtjevan tehnološki proces razvoja kojim se pored funkcionalnosti i ergonomije, projektira i udobnost.

Petar Santini

Kao jedna od posebnosti projekta Prostoria 10 jest ta da je velik dio sadržaja originalno izrađen – od fotografija Revisiting Architecture kojim se povezuju vrijednosti modernističke arhitekture Zagreba s jezikom dizajna produkata iz Prostorije, instalacija Umjetnost u tvornici kiparice Anđele Vilić nastalih od ostataka materijala iz proizvodnje kojima ugrađuje novo značenje, pa do skulpture Esencija (autor: studio Boir) koje tematiziraju prirodne materijale i majstorske vještine u Prostoriji.

Petar Santini

Sama izložba zapravo je podijeljena u 10 prostorija, a u konačnici završava pravim pravcatim grand finalom u galeriji Bačva s brojem 10 i temom Stvaratelji u srži, gdje se pored uže selekcije dizajna Prostorije, u impozantnoj animaciji prezentira svih 233 vrijednih djelatnika ovog brenda. Izložbu prati i kratki film Prostoria 10 koji prikazuje put razvoja ove hrvatske kompanije, a koji možete pogledati ovdje. Ono što je sjajno kod ove izložbe jest da čak i ako niste poznavatelji rada Prostorije ćete svejedno dobiti vrlo jasan dojam, ali i upoznati cijelu priču koja stoji iza ove hrvatske kompanije namještaja. Osim njihovih karakterističnih komada i dizajn estetike, u Meštrovićevom paviljonu dobit ćete uvid i u sve njihove adute, kao i u materijale od čega su sklapani i stvarani. Sve komade koje ste dosad možda viđali samo na lijepim fotografijama sada možete dotaknuti, na pravi način osjetiti, ali i dobiti još jasniju percepciju kako bi eventualno mogli funkcionirati u prostoru.

Vanja Šolin

Ono što vam pak kod ove izložbe neće sigurno promaknuti još svakako je i famozna instalaciju Prostoria Net koja se nalazi ispred Meštrovićevog paviljona, a koju potpisuje cijenjeni kolektiv Numen/For Use. Naravno da smo je netom prije otvorenja morali posjetiti i doznati više, kao recimo to da je ona zapravo rođendanski poklon Prostoriji od spomenutog tima koji već godinama uspješno surađuje s njima.

Vanja Šolin

“Ugodno smo iznenađeni velikim interesom građana za izložbu Prostoria 10 koja je kontinuirano posjećena u velikom broju od dana otvorenja. Građani nam šalju poruke zahvale za izložbu, a posebice za instalaciju Prostoria Net za koju izražavaju želju da stalno ostane ispred Meštrovićevog paviljona” rekao nam je u razgovoru veliki vizionar Tomislav Knezović, ujedno vlasnik Prostorije koji je ovim putem želio zahvaliti cijelom Prostoria timu na požrtvovnosti da ovaj projekt uspije.

Vanja Šolin

Tu je posebno istaknuo članove tima koji su stvarali projekt Prostoria 10 godinu dana. “Veliko hvala tako ide studiju Grupa za dizajn postava izložbe, Numenu/ForUse za instalaciju Prostoria Net, agenciji Kurppa Hosk za vizualni identitet projekta i njegove višestruke aplikacije, Skira Lighting za konzalting rasvjete i Pali Gasi za osvjetljenje, Ivi Šilović na produkciji, Tatjani Bartaković na verbalnoj komunikaciji, Anđeli Vilić na instalacijama Umjetnost u tvornici, Zvonimiru Čičku na vođenju i realizaciji svih metalnih konstrukcija, a posebice izvođenju Prostoria Net instalacije, Stjepanu Leškoviću i njegovom timu na izvedbi postava izložbe, studiju Biro na art direkciji fotografija Revisiting Architecture, studiju Boir za umjetničke instalacije Esencija, Dnevnoj dozi biljaka na biljnoj instalaciji, te timu koji je razvio igračke od drveta – minijaturnu arhitekturu Ivana Vitića (dizajn tim mo:re)” poručio je ponosno za kraj Knezović i još jednom srdačno pozvao sve da posjete izložbu Prostoria 10 koja slavi strast prema dizajnu i izradi namještaja. Ulaz na je besplatan, a izložba ostaje otvorena do 8. listopada.

Vanja Šolin
Vanja Šolin
Petar Santini
Petar Santini
Petar Santini
Vanja Šolin
Vanja Šolin
Petar Santini
Vanja Šolin
Vanja Šolin
Vanja Šolin
Vanja Šolin
Petar Santini
Petar Santini
Petar Santini