Odlučili ste dati otkaz? Imamo mali vodič kako da to učinite bez puno drame i loših emocija

Nekoliko savjeta kako otići na lijepi način

Interviewing job search. Flat isometric design vector illustration.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Davanje otkaza je iskustvo kod kojeg možete načiniti puno pogrešnih koraka. U nekom trenutku puno ljudi se suočava s davanjem otkaza pa nije loše znati kako bi u takvoj situaciji trebali postupati.

Jer, bez obzira na to gdje radite, a osobito ako odlazite na drugi posao u istoj branši i u istome gradu, rušenje mostova za sobom nikada nije pametna ideja. Pravilnim postupanjem u takvim situacijama zadržat ćete profesionalnost i poslovni kredibilitet.

Obavijestite poslodavca

Iako vaš ugovor možda ne kaže da morate obavijestiti poslodavca prije nego išetate kroz vrata zauvijek, nije dobra ideja otkazati bez prethodne obavijesti. Barem dva tjedna unaprijed najavite odlazak. Radite li na većem projektu, učinite to i ranije. Nevažno kamo odlazite, nikada ne znate kada ćete trebati pomoć i preporuku bivšeg poslodavca. Pristojan i pošten postupak isplatit će vam se u budućnosti.

Budite pozitivni

Možda postoje razlozi zbog kojih ste sretni da odlazite i nemate baš tople osjećaje prema poslodavcu, ali ovo nije trenutak da se na to fokusirate. Uvijek izbjegavajte neprilično ponašanje u uredu, nemojte biti otvoreno negativni oko kompanije ili šefa, i ne dijelite takvu negativnost po društvenim mrežama. Ostanite pozitivni i profesionalni. Govorite o tome koliko ste u kompaniji naučili i da ste od toga imali koristi i vi osobno i kompanija.

Budite transparentni

Obično je učinkovita strategija da budete otvoreni i najiskreniji koliko je god moguće kada dajete otkaz i svakako izbjegavajte biti previše emocionalni. Cilj vam treba biti odlazak sa što više vjerodostojnosti.

Izbjegavajte ogovaranje

U prvom naletu uzbuđenja kada vam je ponuđen novi posao, možda ste u iskušenju da svima objavite sretnu vijest. Ali ovo može biti rizično. Prvo razgovarajte s poslodavcem ili nadređenim, prije nego išta kažete kolegama. Jedna od najčešćih pogrešaka je objavljivanje na društvenim mrežama prije davanja na znanje šefu. Nije bitno prati li vas vaš šef ili ne, ovakve se informacije munjevito šire. Suzdržite se od objava svojih planova na društvenim mrežama dok ne budu obaviješteni potrebni ljudi, a vi ćete izbjeći da postanete dio ogovaranja i potencijalnog vrijeđanja.

Budite od pomoći

U iskušenju ste da se povučete i odmarate tijekom posljednjih tjedana na starome poslu jer ne osjećate da postoji razlog da marljivo radite. Ali uistinu se isplati pošteno odraditi do zadnjeg dana i pomoći u prebacivanju posla na suradnike. Ako traže, podijelite znanje s kolegama. Važno je otići i ostaviti dobar dojam i ostati u dobrom odnosu s bivšim kolegama jer nikada ne znate što nosi budućnost.