Nezadovoljni ste na radnom mjestu? Naučite kako dati otkaz sa stilom uz 7 praktičnih savjeta

Današnji su radnici mnogo skloniji promjeni poslodavca i posla od starijih generacija

FOTO: Unsplash

Gledano statistički, današnji su radnici mnogo skloniji promjeni poslodavca i posla od starijih generacija, javlja Moj Posao. Radnici tako danas ostaju na istom radnom mjestu kod istog poslodavca u prosjeku od 4 godine. Kada se osoba odluči za promjenu posla, postoje neke stvari na koje bi se trebala obratiti pažnja pri napuštanju trenutnog radnog mjesta.

Većina ljudi zna da davanje otkaza nije crno-bijela situacija, a ukoliko se otkaz daje zbog potrage za novim iskustvima i znanjem, svima je u interesu da dođe do rastanka u dobrim odnosima. Radnici koji žele dati otkaz sa stilom i na korektan način vjerojatno će htjeti na lijep način verbalizirati odluku o davanju otkaza, stoga donosimo korisne prijedloge kako bi se takva situacija mogla i realizirati.

Kako dati otkaz?

Postoje brojni razlozi za davanje otkaza, od traženja boljih uvjeta rada i veće plaće do mobbinga na poslu. Tako Statista javlja da je u 2022. godini više od 50 milijuna Amerikanaca dalo otkaz te je taj fenomen čak i nazvan “The Great Resignation” (Velika rezignacija). No, bez obzira na razloge za odlazak s dosadašnjeg radnog mjesta, složili smo popis od 7 savjeta koje bi bilo poželjno implementirati pri davanju otkaza kako bi taj događaj protekao što jednostavnije i bezbolnije i za radnika, ali i za aktualnog poslodavca.

Dajte otkaz sa stilom
Unsplash

Pronalazak novog posla

Prije davanja otkaza, najbolje bi bilo naći novi posao kako bi osoba imala plan za budućnost i osigurala se od neželjenih stanja poput nezaposlenosti. Scenarij u kojem radnik daje otkaz, a zatim traži posao zvuči vrlo stresno te je zato najbolje na vrijeme se osigurati prije davanja otkaza.

Usklađivanje datuma napuštanja posla s oba poslodavca

U najboljem scenariju, prije davanja otkaza na trenutnom poslu svatko bi trebao već imati pripremljeno i osigurano radno mjesto kod drugog poslodavca. Ako su se stvari tako posložile, potrebno je biti korektan i otvoren prema oba poslodavca. Za početak bi radnici trebali dogovoriti i definirati uvjete i datum odlaska s trenutnim poslodavcem, a zatim se finalizira i realizira dogovor s drugim poslodavcem.

Poštivanje načela diskrecije

Iako je izgledno da će većina radnika pri davanju otkaza tražiti utjehu u kolegama, trebalo bi izbjeći dijeljenje informacija s kolegama o davanju otkaza prije nego što je radnik o tome obavijestio poslodavca. Bitno je prvo obavijestiti poslodavca o davanju otkaza, a tek onda podijeliti to s kolegama, kako informacija o davanju otkaza ne bi došla do poslodavca prijevremeno i iz tuđih usta.

Obavještavanje kolega o odlasku

Svi već znaju koliko je bitna razina povezanosti s kolegama na bilo kojem poslu, a i vrijeme koji se uloži u druženje s istim kolegama također nije zanemarivo. Što se duže vremena provodi s kolegama u timu, to je i teže pozdraviti se s njima. S kolegama se najčešće druži na druženjima izvan radnog vremena te na različitim proslavama i team building izletima. Budući da bi radnici koji daju otkaz trebali biti korektni prema kolegama, dobro je obavijestiti kolege o odlasku ukoliko osoba daje otkaz.

Tada je potrebno i prenijeti znanje koje je stečeno na radnom mjestu kolegama koji će taj posao preuzeti. To može biti novi kolega koji još nema znanja pa će tu biti potrebno mentorstvo, a ukoliko se posao prenosi kolegama iz ostatka tima, to se većinom događa za vrijeme otkaznog roka. Na taj način svi će biti zadovoljni i neće biti zamjeranja ili neugodnih pogleda pri odlasku s radnog mjesta.

Ako dajete otkaz, obavijestite kolege
Unsplash

Očuvanje dostojanstva

Postoje radnici koji misle da davanja otkaza sa stilom uključuje i nekontrolirani izljev negativnih emocija poput “dosta mi je svega” ili “drago mi je da odlazim jer mi svi idete na živce.” Iako to često i zna biti slučaj, ipak je bolje sačuvati dostojanstvo pri davanju otkaza i predstaviti poslodavcu razloge za odlazak na nešto blaži način. Radnici ne bi trebali “paliti mostove” s aktualnim poslodavcem budući da se nikada ne zna hoće li isti radnik i poslodavac surađivati u budućnosti.

Godišnji odmor

Ukoliko radnik daje otkaz i na vlastiti zahtjev otkazuje ugovor o radu, tada otkazni rok ne smije prelaziti period od mjesec dana, ali samo pod uvjetom da za to ima opravdani razlog. U isti rok ulazi i korištenje godišnjeg odmora, a svaki radnik tada ima i zakonsko pravo da godišnji odmor i iskoristi.

Prema Zakonu o radu, aktualni poslodavac obvezan je omogućiti radniku korištenje preostalog godišnjeg odmora, ali može se odlučiti i za isplatu neiskorištenih dana godišnjeg odmora. Ovdje je potrebno dobro komunicirati s aktualnim poslodavcem i na kraju doći do kompromisa koji će odgovarati svim uključenim stranama.

Što s dokumentima i povjerljivim podacima?

Još jedna stavka koja je važna pri davanju otkaza je i razduženje sve opreme, povjerljivih podataka i dokumentacije koju je radnik koristio na radnom mjestu. Zna se dogoditi da neki radnici misle kako su povjerljivi dokumenti njihovo vlasništvo, ali to nije slučaj budući da je poslodavac omogućio radnicima da te materijale sastave tijekom radnih sati te su oni tako i službeno vlasništvo poslodavca. U nekim slučajevima, iznošenje povjerljivih dokumenata van radnog mjesta može biti i kažnjivo jer je to ponekad definirano u samom ugovoru o radu.