Kaos diljem Hrvatske: prekinut promet na A1, novi crveni alarm, meteorolozi najavljuju udare bure do 180 km/h

Na snazi su brojne zabrane

FOTO: Matko Begovic/PIXSELL/DHMZ

Zbog bure koja puše u priobalju, povremeno s olujnim i orkanskim udarima i dalje su na snazi zabrane prometa za pojedine skupine vozila. U prekidu su brojne trajektne, katamaranske i brodske linije, izvijestio je Hrvatski autoklub (HAK). Za sva vozila, osim za osobna, mogući i preporučeni pravci iz unutrašnjosti u smjeru Dalmacije i obrnuto su autocestom A1 do čvora Sveti Rok i dalje državnim cestama preko Gračaca, Knina i Kistanja.

Zbog vjetra, za sve skupine vozila zatvoreni su dionica autoceste A1 između čvorova Sveti Rok i Posedarje, Jadranska magistrala (DC8) između Karlobaga i Svete Marije Magdalene; državna cesta Maslenica-Zaton Obrovački; Paški most i Most dr. Franja Tuđmana u Dubrovniku.

Samo za osobna vozila otvoreni su autocesta A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Delnice i Kikovica (obilazak za ostale skupine vozila je starom cestom kroz Gorski kotar-DC3); Jadranska magistrala (DC8) između Novog Vinodolskog i Karlobaga; DC1 Solin-Klis; DC27 Gračac-Obrovac-Karin.

Brojne zabrane i na Krčkom mostu

Na DC1 Vaganac-Ondić, DC218 između mjesta i GP Ličko Petrovo Selo zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp-prikolicama i motocikle, a na Jadranskoj magistrali između Bakra i Novog Vinodolskog, autocesti A7 između čvorova Rijeka istok i Šmrika, i još nekim cestama dodatno je zabrana za dostavna vozila i vozila s natkrivenim teretnim prostorom.

Na Krčkom mostu zabrana je prometa za motocikle, prikolice za stanovanje, kamp prikolice s tri ili više osovina, (kombi vozila visine preko 1,9 m, autobusi na kat i autobusi duplih osovina koji vuku prikolicu, osobna vozila koja vuku malu prikolicu s jednom osovinom).

Velik dio zemlje pod crvenim alarmom

Da će danas biti vjetrovito u većini zemlje najavili su meteorolozi. Zbog toga je i cijela Hrvatska pod meteoalarmom. Cijela obala je pod crvenim alarmom, Lika i Gorski kotar te središnja i sjeverna Hrvatska su pod narančastima alarmom, do su Slavonija i Baranja te karlovačko područje pod žutim.

Iako je DHMZ za obalni dio Dalmacije predvidio mogućnost udara do 150 kilometara do 20 sati najjači udari bure zabilježeni su u Makarskoj. Iznose 122 kilometra na sat, javlja Dalmacija Danas. U Splitu bura puše s olujnim udarima do 108 kilometara na sat, a najjača je podno Velebita

Kakvo će vrijeme biti u utorak?

DHMZ javlja kako će i u utorak biti vjetrovito te u većini krajeva promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima. Moguće su slabe oborine, malo kiše na krajnjem jugu i istoku zemlje, a u Lici snijeg, kojeg u prvom dijelu dana može biti i na istoku.

Puhat će umjeren i jak sjeverni i sjeveroistočni vjetar, a duž obale jaka i olujna bura, mjestimice s orkanskim udarima, uglavnom podno Velebita. Vjetar će do kraja dana malo oslabjeti. Najniža jutarnja temperatura zraka kretat će se od -2 do 2°C, na Jadranu od 3 do 9°C, a najviša dnevna od 2 do 8°C na kopnu te od 8 do 14 °C duž obale.

Kopnena Hrvatska u utorak je pod žutim alarmom zbog mogućih olujnih udara sjevernog i sjeveroistočnog vjetra s najjačim udarima vjetra do 95 kilometara na sat. Gospićka regija i zapadna obala Istre bit će pod narančastim alarmom zbog udara vjetra do 110 kilometara na sat. Dalmacija je cijela u crvenom alarmu zbog olujne bure s orkanskim udarima jačine do maksimalnih 180 kilometara na sat.

Meteoalarm za sutra DHMZ