Osjećate grebanje u stražnjem dijelu grla? Ne mora značiti da ste bolesni, ovo je 6 najčešćih uzroka

I savjeti kako se liječiti u svih šest mogućih scenarija

Sick caucasian white man coughing into his hand. Strongly coughing young sick man suffering from asthma or flu virus. Guy has a sore throat. Vector cartoon illustration. Horizontal layout.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Osjećaj grebanja, svrbeža u stražnjem dijelu grla tjera nas da se zapitamo razvijamo li prvi znak prehlade ili možda, taj dan, nismo popili dovoljno vode. Iako je neugodno, nadraženo grlo može se lako liječiti kod kuće.

Postoji nekoliko razloga zašto možete početi osjećati nadraženost u grlu. Ovisno o uzroku, grebanje u grlu može nestati samo od sebe za nekoliko dan, ali možda vam je potrebna i dodatna njega, piše Health.

Alergije

Svrbež u grlu obično je znak alergijske reakcije što znači da ste došli u kontakt sa supstancom koja pokreće imunološki sustav vašeg tijela. Vanjski iritanti, hrana i lijekovi mogu potaknuti alergijsku reakciju i izazvati svrbež u grlu.

Ako niste svjesni da imate bilo kakvu alergiju, teško je reći radi li se o alergiji ili bolesti koja uzrokuje nadraženost grla. Dva su načina razlikovanja, alergije često traju dulje od bolesti, a kod njih grebanje u grlu ne dolazi s temperaturom. Ako je uzrok nelagode u grlu alergija mogli biste primijetiti i druge simptome, kao začepljen nos ili curenje iz nosa, teško disanje, glavobolju ili kihanje.

Peludna groznica

Alergijski rinitis ili peludna groznica javlja se kada dođete u kontakt s vanjskim iritantima poput peludi, trave, prašine. Kod nekih ljudi peludna groznica se pojavljuje samo sezonski, a neki neugodne simptome imaju tijekom cijele godine.

Simptomi peludne groznice često se zamjenjuju s običnom prehladom. Traje li vam nadraženost u grlu dulje od mjesec dana, onda je sigurno riječ o peludnoj groznici.

Sindrom oralne alergije

Ako ste alergični na pelud možda možete imati sindrom oralne alergije, ovo je vrsta alergije na hranu koja je poznata pod nazivom sindrom peludnog voća. Kada netko s ovim sindromom pojede sirovo voće ili povrće može razviti grebanje u grlu koje se obično javlja odmah nakon kontakta, ali može potrajati i pola sata dok se razvije.

Osim svrbeža u grlu, drugi simptomi su oticanje grla, svrbež ili oticanje usta, lica, usana i jezika. Sindrom oralne alergije događa se zbog toga što su određeni proteini u voću slični proteinima u peludi. Sličnost može zbuniti imunološki sustav, uzrokujući alergijsku reakciju.

Virusne i bakterijske reakcije

Kada je infekcija uzrok nadraženog grla, vjerojatnije je da je virusna nego bakterijska. To znači da virusi poput prehlade, gripe ili covida uzrokuju promjene u grlu. Ozbiljniji slučajevi upale grla obično su uzrokovani bakterijama.

Dodatni simptomi se razlikuju ovisno o specifičnoj bolesti. Ali općenito, ako je bolest uzrok možete očekivati napredovanje do intenzivnijih simptoma, poput temperature, umora, kašlja, grlobolje. Simptomi obično traju od nekoliko dana do nekoliko tjedana.

Suhi zrak i probavni problemi

Temperatura i razina vlažnosti zraka u okruženju mogu utjecati na sluznicu našeg tijela. Znači da sluznica grla može grepsti, osobito tijekom zimskih i ljetnih mjeseci kad je vjerojatnije da će grijanje ili klima isušiti zrak.

Postoji i mogućnost da smetnje u grlu izaziva refluks kiseline i gastroezofagealna refluksna bolest, GERB. Sadržaj koji se vraća iz želuca u jednjak može utjecati na grlo. Vjerojatno ćete imati i druge simptome kao žgaravicu, mučninu i bol u prsima.

Određeni lijekovi

Svrbež u grlu može biti i alergijska reakcija na lijek. Kemoterapija može izazvati podražaj u grlu, uz oticanje grla i usta i poteškoće s gutanjem. Određeni lijekovi koji se koriste u liječenju srčanih bolesti mogu izazvati svrbež grla.

Obično se grebanje u grlu može riješiti lijekovima bez recepta, grgljanjem slanom vodom, uzimanjem pastila za ublažavanje grlobolje, žlice meda da podmažete grlo, pijenjem tople tekućine.

Grebanje u grlu nije uvijek moguće spriječiti ako znate da ste skloni sezonskim alergijama ili da je sezona prehlada i gripa. Pijte puno tekućine, izbjegavajte kofein i alkohol, ne izlažite se dimu, perite ruke često, osobito pojačano u sezoni gripe, zatvorite prozore kada su alergeni u cvatu. Ako grebanje u grlu ne prestaje ili ne reagira na kućnu njegu, vjerojatno morate liječniku po savjet, kaže Health.