Novo otkriće hrvatskih znanstvenika pomoći će lakše razlikovati zdravo tkivo od onog zahvaćenog rakom

Tim s Ruđera, Medicinskog faksa i bolnice Dubrava razvio je novu metodu

FOTO: Brujo (www.bodul.com)

Tim znanstvenika s Instituta Ruđer Bošković i Medicinskog fakulteta u Zagrebu te Kliničke bolnice Dubrava Zagreb razvio je digitalna metodu koja će patolozima omogućiti istovremeni prikaz više različitih tkivnih struktura histološkog preparata različitim bojama na jednoj slici. Time će se moći razlikovati zdravo tkivo od onog zahvaćenog karcinomom, a promijene na slici prikazivat će se kao više različitih boja.

Metodu su razvijali doktor Ivica Kopriva, doktorica Marijana Popović Hadžija, doktor Mirko Hadžija u suradnji s doktorom Goranom Aralicom, a metoda je opisana u radu kojeg je objavio jedan od vodećih časopisa u području interdisciplinarnih znanosti Scientific Reports.

Nova metoda za razliku od ostalih metoda ne koristi kemijski reagens, tvari koja u kemijskoj reakciji služi za određivanje druge tvari, koji također ima negativne učinke i dovodi do kemijskih i morfoloških promjena uzorka.

Pomaže u dijagnozi

“Korišteni reagensi selektivno se vežu na tipične strukture i to najčešće na jednu do dvije strukture istovremeno, a to znači da patolozi nemaju mogućnost istovremenog razlikovanja većeg broja tkivnih struktura u preparatu.

Zbog toga im je potreban veći broj uzoraka za analizu koji se boje različitim reagensima, a to može dovesti do varijacije u kvaliteti, kao i vremenu i cijeni njihovog bojenja.”, objašnjava doktor Ivica Kopriva, znanstveni savjetnik u Zavodu za laserska i atomska istraživanja i razvoj IRB-a te prvi autor ovog rada.

Domaći znanstvenici su svoju metodu demonstrirali na tkivnim strukturama neobojenih uzoraka jetre s primarnim tumorom, debelog crijeva i želuca s metastazama i tkivnim strukturama u neobojenim uzorcima masne jetre od miša. Tkivo tumora prikazivalo se u plavoj boji, krvne žile u crvenoj, a tumorska vezivna čahura u zelenoj boji. “Razvijena metoda ne omogućava automatiziranu dijagnostiku, ali može asistirati patologu u razvijanju dijagnoze.”, objašnjava doktor Kopriva.

Trogodišnje istraživanje

Konačni cilj znanstvenika je razvoj metode digitalnog bojenja i automatizirane dijagnostike, a slijedeći korak je dovršavanje patentne zaštite intelektualnog vlasništva njihove metode i ponuditi je na otkup tvrtkama na području digitalne obrade slike u patologiji kako bi vratili uloženo.

Metoda je razvijena u okviru trogodišnjeg znanstvenog projekta “Analiza nelinearnih komponenata s primjenama u kemometriji i patologiji” kojeg financira Hrvatska zaklada za znanost. Projekt okuplja znanstvenike iz Zavoda za laserska i atomska istraživanja i razvoj, Zavoda za molekularnu medicinu, Zavoda za organsku kemiju i biokemiju IRB-a, te Zavoda za patologiju i citologiju KB Dubrava i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.