Ova fotografija kita najbolji je dokaz koliko klimatske promjene mijenjaju planet. Znanstvenici: 'Nismo ga ovdje vidjeli 200 godina'

Sivi kitovi inače obitavaju u Tihom oceanu

FOTO: New England Aquarium

U nevjerojatno rijetkom slučaju, prošlog je tjedna uočen sivi kit u blizini obale Nove Engleske, vrsta koja u Atlantiku ne živi već više od 200 godina. Ovog sisavca, teškog oko 30 tona, koji inače obitava u Tihom oceanu, nedaleko od Nantucketa u Massachusettsu snimio je tim za istraživanje iz Akvarija Nove Engleske.

“Trebalo mi je vremena da procesuiram što sam vidjela, jer je ova životinja nešto što zapravo ne bi trebalo postojati u ovim vodama”, izjavila je Kate Laemmle, članica istraživačkog tima koji je promatrao sisavca.

New England Aquarium

Sivi kitovi redovito se nalaze u sjevernom Tihom oceanu i lako ih je razlikovati od ostalih vrsta kitova po nedostatku leđne peraje, prošaranoj sivoj i bijeloj koži i leđnoj grbi koju prate izraženi grebeni, opisao je Akvarij u priopćenju za javnost.

Ovo je najmanje peto opažanje sivog kita izvan Pacifika u posljednjih 15 godina. Ranije su viđeni u Sredozemnom moru, uz obalu Namibije i na Floridi. Čini se da je sivi kit uočen uz obalu Nove Engleske u petak isti kit viđen krajem prošle godine u blizini Floride, na temelju njegovih oznaka, rekla je Orla O’Brien, suradnica istraživača u Akvariju.

New England Aquarium

Kako bi objasnili neočekivana viđenja sivog kita, znanstvenici ukazuju na klimatske promjene. ”Sjeverozapadni prolaz, koji povezuje Atlantik i Pacifik preko Arktičkog oceana u Kanadi, posljednjih je godina ljeti redovito bio bez leda, djelomično zbog rasta globalne temperature. Opseg morskog leda obično ograničava raspon vrsta sivih kitova”, kažu stručnjaci objašnjavajući da ova vrsta kita ne može probiti kroz debeli zimski led koji obično blokira Prolaz.

Sada, zbog manjka leda u ljetnim mjesecima, sivi kitovi potencijalno mogu putovati kroz Sjeverozapadni prolaz, nešto što ne bi bilo moguće u prošlom stoljeću.

“Ovo opažanje naglašava koliko je svako istraživanje važno. Iako očekujemo vidjeti grbave kitove i kitove perajare, ocean je dinamičan ekosustav i nikad ne znate što ćete pronaći”, rekla je O’Brien. “Ovo zapažanje sivog kita u Atlantiku služi kao podsjetnik na to koliko brzo morske vrste reagiraju na klimatske promjene, kad im se pruži prilika”, dodala je.