Ove godine osim što se slavi 150 godina knjige, obilježava se i 60 godina sindroma Alise u zemlji čudesa

Ovaj sindrom veže se i uz migrene, tumore mozga i konzumaciju LSD-a

FOTO: Screenshot

Knjiga Lewisa Carrolla Alisa u zemlji Čudesa ove godine slavi 150 godina. No, ove godine se slavi i ne tako čarobno otkriće, 60 godina istoimenog sindroma. Ovaj sindrom nazvao je 1955. britanski psihijatar John Todd i iako se prvenstvo dijagnosticira kod djece s glavoboljama, nova je studija otkrila da glavobolje nisu jedini uzrok sindroma Alise u zemlji čudesa.

Tako je prilikom istraživanja mogućih uzroka zabilježen i slučaj 26-godišnjeg muškarca koji je psihijatru došao s s poviješću konzumiranja alkohola, marihuane i LSD-a. Tijekom uzimanja LSD-a, često mu se događalo da percipira ljude i predmete izvan njihovih propocija, ili su bili preveliki ili premali Ili udaljeni ili bliži nego što zapravo jesu. No, ti simptomi nisu nestali nakon prestanka djelovanja LSD-a već su nastavljeni.

Godinu dana sa sindromom

“Ovo je prvi takav slučaj AIWS-a koji traje i nakon prekida LSD-a”, zapisali su stručnjaci sveučilišta u Tel Avivu. Nije se otkrilo zašto je AIWS ustrajala, no pacijent je odbio bilo kakvu terapiju lijekovima. Nakon otprilike godinu dana, percepcija iskrivljenja je nestala, zapisali su istraživači.

No, taj se sindrom veže i uz migrene i tumore mozga. Također se može prezentirati kao inicijalni znak infekcije Epstein-Barr virusom (mononukleoza). Neka istraživanja sindroma pokazala su da se ti simptomi mogu izazvati abnormalnom količinom električne aktivnosti koja uzrokuje abnormalni dotok krvi u dijelove mozga koji procesuiraju vizualnu percepciju i teksturu. AIWS zahvaća osjetilo vida, osjeta, dodira i sluha. Uz gubitak prostorne perspektive, možda je najupečatljivija karakteristika gubitak osjećaja za vrijeme. Slično kao kod LSD korisnika, čini se da vrijeme prolazi sporije.