Ovo je metuzalem, najstarija akvarijska riba na svijetu. I još je starija nego se mislilo

Riba ima i prigodno ime - Metuzalem

This is Methuselah - said to be the oldest living aquarium fish in the world.
Biologists at the California Academy of Sciences believe that the Australian lungfish is about 90 years old.
The four-foot-long (1.2-meter), 40-pound (18.1 kg) fish was brought to the San Francisco museum in 1938 from Australia. Methuselah is thought to be female. 
Australian lungfish are said to be the evolutionary link between fish and amphibians.
Another Australian lungfish - named Granddad - lived until 95, but died at the Shedd Aquarium in Chicago in 2017.
By default, Methuselah is the oldest, Allan Jan, senior biologist at the California Academy of Sciences and the fishs keeper, told a US newspaper.
The academy plans to send a sample of her fin to researchers in Australia, in a bid to confirm the fish's sex and exact age.
The Australian lungfish is now a threatened species and can no longer be exported from Australian waters.
Methuselah was Noahs grandfather in the Bible. He was said to have lived to the age of 969 years.
For editorial usage. 
Credit Courtesy of Gayle Laird-CAS/MEGA.
01 Feb 2022,Image: 658213450, License: Rights-managed, Restrictions: World Rights, Model Release: no, Pictured: Methuselah - images by Gayle Laird-CAS

U studenome 1938. godine, australska plućna riba, imena Metuzalem, stigla je prekooceanskim brodom u akvarij Steinhart u San Franciscu. Metuzalem je nazvan po biblijskoj ličnosti koja je umrla u dobi od 969 godina, i daleko je nadživjela 231 drugu ribu sa Fidžija i Australije koje su s njom tada stigle u San Francisco. I danas, riba pliva u akvariju koji se nalazi u Kalifornijskoj akademiji znanosti.

Metuzalem je 2017. godine službeno proglašen najstarijom živućom akvarijskom ribom na svijetu, piše The New York Times. A nova DNK analiza sugerira da bi riba mogla biti još starija nego se mislilo. Istraživanje koje će kasnije ove godine biti objavljeno pokazuje da Metuzalem ima barem 92 godine, a možda mu je već i 101. Prije je dob bila procijenjena na 84 godine.

Genom im je 14 puta dulji od ljudskog

Prijašnji napori da se odredi starost plućnjaka bili su invazivni. Trebalo je ispitati riblje ušne kosti ili ukloniti cijele ljuske. Novom metodom, uzima se samo sićušni uzorak peraje, manje od pola centimetra. Ove se životinje ponekad nazivaju živim fosilima jer su se prvi puta pojavile u fosilnom zapisu prije 380 milijuna godina. Australske ribe plućnjaci imaju najveći poznati genom, dulji od ljudskog 14 puta.

Osim škrga imaju i dva plućna krila. Kada se kvaliteta vode promijeni ili tijekom sušnih razdoblja, mogu izaći na površinu da plućima udahnu zrak. Na popisu su ugroženih vrsta Međunarodne unije za očuvanje prirode, zbog prijetnji onečišćenja, invazivnih vrsta i brana.