Paralizirani čovjek opet može hodati zahvaljujući implantantima koji mu čitaju misli

Implantanti mu stimuliraju leđnu kako bi se ponovno mogao kretati

FOTO: USA Today/YouTube

Četrdesetogodišnjem Gert-Jan Oskamu iz Nizozemske liječnici su kazali da nikada neće moći hodati nakon nesreće na biciklu koja se dogodila 2011. godine, piše The Guardian. U nesreći mu je teško oštećena leđna moždina, što je paraliziralo njegove noge, a djelomično i ruke, opisuje slučaj istraživanje objavljeno u časopisu Nature.

Sada, ugradnjom implantata, neuroznanstvenici su uspjeli “uhvatiti” Oskamove misli i prevesti ih u stimuliranje leđne moždine da se ponovno uspostavi voljno kretanje, kazao je za CBS News Gregorie Courtine, koautor studije i neuroznanstvenik sa Švicarskog saveznog instituta za tehnologiju.

Prirodna kontrola nad pokretima

Tehnologija omogućava prirodnu kontrolu nad pokretima Oskamovih nogu kako bi stajao, hodao i penjao se stepenicama, pa čak savladavao zahtjevan teren. Oskam može hodati oko 100 metara odjednom i stajati nekoliko minuta, kaže CNN.

U prijašnjim istraživanjima ovi znanstvenici koristili su kombinaciju električne stimulacije donjeg dijela kralježnice i fizikalne terapije kako bi pomogli paraliziranim ljudima da povrate sposobnost hodanja. Oskam je sudjelovao u ovome istraživanju, ali je nakon tri godine prestao napredovati.

Nova tehnika uključuje postavljanje dvaju implantata u mozak. Implantati čitaju moždane signale i šalju informacije senzorima na uređaju nalik kacigi na pacijentovoj glavi, objašnjava BBC. Kompjuter te signale koristi da predvidi kretanje, te namjere pretvara u zapovjedi koje šalje drugom implantatu u leđnoj moždini. Spinalni implantat stimulira i mišiće u skladu s namjeravanim pokretom.

Pomaže u regeneraciji živaca?

Putem takvog “digitalnog mosta” znanstvenici su ponovno stvorili liniju komunikacije između Oskamovog mozga i leđne moždine, piše u studiji.

Oskam je uz pomoć ove tehnologije prošao 40 tretmana, a nakon nekoliko tjedana mogao je stajati i hodati koristeći hodalicu, kaže BBC News. Ranije stimulacije dovodile su do robotskih pokreta, a novi uređaj to poboljšava prema prirodnijem kretanju, kaže Nature News.

Oskam je donekle vratio kontrolu nad svojim nogama čak kada i ne koristi uređaj, piše The Guardian. Dr. Courtine sugerira da je uređaj pomogao regeneraciji spinalnih živaca.

Za sad u eksperimentalnoj fazi

Za sada, uređaj je u eksperimentalnoj fazi. Rizik postupka je što ugradnja implantata zahtijeva invazivnu operaciju, kaže The New York Times.

Znanstvenici će nastojati i hardver koji se nosi u ruksaku učiniti kompaktnijim. Nadaju se da će tehnologija jednog dana pomoći ljudima da povrate sposobnost pokreta nakon ozljeda moždine.