Umjetna inteligencija pomogla je paraliziranom čovjeku da ponovno hoda

Suvremena tehnologija pacijentu omogućuje da se kreće snagom uma

FOTO: YouTube/screenshot

Nizozemac Gert-Jan Oskam prije 12 godina ostao je paraliziran nakon nesreće koju je doživio na biciklu. Sada je, zahvaljujući sustavu umjetne inteligencije, poduprt hodalicom, načinio prve korake. Umjetna inteligencija čita Oskamove misli i daje upute njegovim nogama da se pomaknu, piše The Times.

Švicarski znanstvenici cijelo su desetljeće razvijali ovu tehnologiju, ali su istaknuli da sve to ne bi bilo moguće bez Oskamove iznimne volje da ponovno hoda.

Nova paradigma liječenja

Profesorica Jocelyne Bloch, neurokirurginja u Sveučilišnoj bolnici u Lausanni, rekla je da je kao liječnica naučila da pacijent, koji je doživio ozljedu leđne moždine i koji se nije oporavio u roku šest mjeseci, zauvijek ostaje u invalidskim kolicima.

“Ta se paradigma sada promijenila”, dodala je Bloch.

Digitalna stimulacija stvara pokret

Novi sustav Oskamove misli prevodi u pokret putem “digitalnog mosta” koji su stvorili švicarski neuroznanstvenici s državnog Instituta za tehnologiju (EPFL) u Lausanni.

Operativnim se zahvatom u mozak pacijenta postavlja jedan implantat, iznad područja odgovornog za pokrete nogu, a drugi se stavlja u područje leđne moždine koje kontrolira kretanje nogu.

Moždani signali se zatim pretvaraju u sekvence električne stimulacije leđne moždine, a to aktivira mišiće nogu na postizanje željenog pokreta.

Umjetna inteligencija čita misli

U ranim fazama studije nije bilo moždanog implantata, već je u donji dio leđa ugrađena elektroda. Faza u kojoj su uvedeni moždani implantati počela je u srpnju 2021. godine.

Dva dana nakon zahvata, istraživački tim je počeo podučavati umjetnu inteligenciju da Oskamu čita misli, što je pacijentu omogućilo da mislima zaustavi ili produži korak kada želi.

Nevjerojatan oporavak

Oskam sada može stajati, hodati i penjati se uza stepenice, a nedavno je sam bojao zidove u svojoj kući.

“Nakon 15 godina tijekom kojih sam radio eksperimente na laboratorijskim miševima i testirao ideje koje su se činile ludima, danas smo došli do ove razine oporavka”, prof. Gregorie Courtine s državnog Instituta za tehnologiju (EPFL) u Lausanni.

Nova faza studije krenula je ovog tjedna, a u studiju su se uključila još četiri pacijenta. “Za pet do deset godina paraliziranim se pacijentima više neće govoriti da ne mogu hodati”, smatraju švicarski znanstvenici.