Sve je više dokaza da multivitamini nisu baš dobro rješenje, a ovo je 5 vrsta hrane s kojima biste ih trebali zamijeniti

Trebalo bi jesti hranu bogatu hranjivim tvarima, a nadomjestke uzimati minimalno

FOTO: Alpha/Flickr

Multivitamini se čine kao dobar i jednostavan izbor. Jednom tabletom osigurate organizmu potrebne mikro hranjive tvari za cijeli dan. No, nedavno istraživanje objavljeno u Annals of Internal Medicine, ustanovilo je da multivitamini ne čine zapravo ništa za obranu organizma od srčanih bolesti, karcinoma ili kognitivnih bolesti vezanih za starenje.

Još gore, neka istraživanja sugeriraju da visoke doze beta karotena, A vitamina i E vitamina mogu naškoditi zdravlju. Što god o tome mislili, dokazi protiv vitamina su prilično čvrsti.

Kako ćete onda priskrbiti tijelu vitamine, minerale i brojne hranjive sastojke koje treba? Tijelo zna kako razgraditi hranu i učinkovito je koristiti. Uistinu, trebalo bi jesti hranu bogatu hranjivim tvarima, a nadomjestke uzimati minimalno.

1. Bademi

6147690980_7cbc81f47d_b
Uzimanje badema potiskuje uzimanje nezdravih grickalica I_Nneska/Flickr

Ukusni orašasti plodovi su dobar početak zamjene multivitamina. Nova studija kaže da dodavanje samo 4.5 do 5 dekagrama badema odraslim osobama i djeci, u dnevnu prehranu podiže razinu esencijalnih masnih kiselina, E vitamina i magnezija, na preporučenu granicu. Osim toga, uzimanje badema koji nemaju puno kalorija potiskuje nezdrave grickalice kao čips.

2. Oštrige

313854298_98f9c02ba1_o
Oštrige su bogate omega 3 masnim kiselinama i niske sa omega 6 Alpha/Flickr

Oštrige, mušule, kunjke, jakubove kapice, nude veću koncentraciju vitamina i minerala nego bilo koje druge životinje. Imaju malo kalorija, a visoki sadržaj bjelančevina. Osim toga su jako ukusne. Samo nekoliko oštriga osigurava 10 puta preporučenu dnevnu dozu B12 vitamina, 15 puta preporučeni unos cinka, 5 puta više potrebe za bakrom i 3 puta više potrebe za selenom. Dnevne potrebe za željezom.

Oštrige su bogate omega 3 masnim kiselinama i niske sa omega 6, što je izvanredno za zdravlje i funkciju mozga. Pune su fosfora, izvor su D vitamina. Pokušajte ih uvesti u prehranu barem jednom tjedno da pokrijete sve hranjive potrebe.

3. Kvinoja

4257979482_b51a2b9f92_b
Malene sjemenke osiguravaju za srce zdrave masti i hranjive tvari Jennifer/Flickr

Ova jeftina hrana nadomješta multivitamine. Bogata vlakanima i proteinima sa zdravom količinom esencijalnih amino kiselina. Zovu je “božansko zrnje”. Tehnički ona nije zrno jer sjeme biljke pripada istoj obitelji kao cikla, špinat i blitva.

Malene sjemenke osiguravaju za srce zdrave masti i hranjive tvari kao folate, mangan, magnezij, željezo, bakar, fosfor i cink. Ima jaču koncentraciju antioksidansa nego brusnice i nudi cijelu paletu antiupalnih hranjivih tvari. Ljudi koji je uzimaju jednom dnevno doista čine dobro za zdravlje.

4. Lakto fermentirano povrće

6359881_8131543bfc_b
Porcija takvog fermentiranog povrća osigurava potrebnu količinu C vitamina ayustety/Flickr

Ovo se odnosi na kiseli lupus, kimči, ili neke vrste krastavaca koji su ukiseljeni bakterijama laktobaktilus. Povrće se drži u čistoj vodi i soli, u okolini gdje samo laktobaktilus može preživjeti. Ovaj proces podiže razine vitamina i encima.

Porcija takvog fermentiranog povrća osigurava potrebnu količinu C vitamina, svih B vitamina i esencijalnih aminokiselina, osobito lizina i metionina. Kiseljenje osigurava tone dobrih bakterija crijevima.

5. Alge

3147501806_189dd076e3_o
One su jedini bezmesni izvor B12 vitamina Steven Depolo/Flickr

Izgleda da je ljigava podvodna biljka koja nam se omata oko nogu dok smo u moru, prava riznica hranjivih tvari. Alge apsorbiraju minerale iz oceana i pune su željeza, kalcija, kalija, niacina, fosfora i amgnezija. Sadrže 56 minerala koji trebaju ljudskom tijelu.

One su jedini bezmesni izvor B12 vitamina zajedno sa vitaminima A,K,C i E. Vlakna morskih trava imaju protuupalna, antikancerogena i antivirusna svojstva koja ispiru teške metale iz probavnog trakta i pomažu kardiovaskularnom zdravlju.