Pfizer upozorava na pojavu krivotvorenog cjepiva koje se prodaje preko interneta

Pfizerovo otkriće krivotvorenih cjepiva uslijedilo je nakon prošlomjesečne zaplijene tisuća lažnih cjepiva u skladištima i pogonima u Kini i Južnoj Africi

American multinational pharmaceutical corporation, Pfizer Inc. headquarters in New York City.
Pfizer stock surged higher on November 9, 2020 prior to the opening of Wall Street trading after the company announced its vaccine is "90 percent effective" against Covid-19 infections. The news cheered markets worldwide, especially as coronavirus cases are spiking, forcing millions of people back into lockdown.,Image: 574393424, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights ***, Model Release: no

Pfizer je objavio da su svjesni krivotvorenih verzija svog cjepiva protiv Covid-19 koje su razvili s tvrtkom BioNTech, jer kriminalci žele unovčiti globalnu potražnju za cjepivima koja i dalje nadmašuje ponudu, javlja CBS.

Lažne verzije cjepiva nađene su u Meksiku i Poljskoj, kazao je glasnogovornik Pfizera u e-poruci CBS MoneyWatchu, potvrđujući ranije izvješće The Wall Street Journala o lažnim cjepivima. Bočice nađene u Meksiku imale su lažne oznake dok je supstanca nađena u bočicama u Poljskoj, sredstvo protiv bora, navodi tvrtka.

Pfizer surađuje s vladama, tijelima za provedbu zakona, pružateljima zdravstvenih usluga i drugima u borbi protiv ilegalnih aktivnosti. Farmaceutska tvrtka pozvala je pacijente da ne kupuju cjepiva preko interneta, ističući da se niti jedno legitimno cjepivo ne prodaje na taj način.

Krivotvorenje i druge nezakonite aktivnosti

“Svjesni smo da će u ovoj vrsti okruženja, potaknuto lakoćom i praktičnošću e-trgovine i anonimnosti koju pruža internet, porasti prevalencija, krivotvorenje i druge nezakonite aktivnosti u vezi s cjepivima i tretmanima za Covid-19” rekao je glasnogovornik Pfizera.

Pfizerovo otkriće krivotvorenih cjepiva uslijedilo je nakon prošlomjesečne zaplijene tisuća lažnih cjepiva u skladištima i pogonima u Kini i Južnoj Africi, a više od 80 ljudi je uhapšeno, prema Interpolu.

“Iako pozdravljamo ovaj rezultat, to je tek vrh ledenog brijega kada je riječ o kriminalu koji je povezan s cjepivom protiv koronavirusa” upozorio je glavni tajnik Interpola, Juergen Stock.

Kriminalne skupine koje ga prodaju

“S kriminalnim skupinama koje ga proizvode, distribuiraju i prodaju, rizici za javnost su jasni, oni mogu uključivati kupnju proizvoda koji ne samo da ne štiti od Covid-19, već predstavlja ozbiljnu opasnost za zdravlje ako se proguta ili ubrizga. Takvi proizvodi nisu testirani, regulirani niti sigurnosno provjereni.”

Interpol je priopćio da su dobili informacije o distribuciji lažnog cjepiva i pokušajima prevara usmjerenih na staračke domove. I Svjetska zdravstvena organizacija upozorava da su otkrili lažne proizvode u Meksiku, prošloga mjeseca i da falsificirana cjepiva predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje i dodatni teret za ranjivu populaciju.

Prevaranti koji su se pojavili na početku pandemije, kao televanđelist Jim Baker i teoretičar zavjere Alex Jones među onima su koje su američke savezne vlasti upozorile da prestanu reklamirati lažne lijekove protiv koronavirusa.