Pfizer potvrdio: uskoro im završava partnerstvo s BioNTechom, okreću se tehnologiji koju su preuzeli od njih

'Pfizer će razvijati nova cjepiva koristeći mRNK tehnologiju', rekao je izvršni direktor Pfizera

Science background with cells. Illustration contains transparency and blending effects, eps 10
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Farmaceutska kompanija Pfizer, najpoznatija po Viagri, želi proširiti svoje poslovanje s cjepivima i postati lider u novoj genskoj tehnologiji cjepiva nakon uspjeha s cjepivom protiv Covida-19.

“Pfizer će razvijati nova cjepiva koristeći mRNK tehnologiju, za ciljanje drugih virusa i patogena osim koronavirusa”, kazao je u intervjuu izvršni direktor Pfizera Albert Bourla, piše WSJ. Rekao je da su inženjeri i znanstvenici tvrtke stekli desetljeće vrijedno iskustvo u protekloj godini radeći na cjepivu protiv Covida-19 s njemačkim partnerom BioNTech i da su spremni samostalno proizvoditi mRNK.

“Trenutno smo najbolje pozicionirana tvrtka koja je prešla na sljedeći korak, zbog svoje veličine i stručnosti”, kaže Bourla.

Razilaze se s BioNTechom, misle da su naučili dovoljno

Pfizer će pojačati istraživanja i razvoj tehnologije, dodati najmanje 50 znanstvenika koji će raditi na mRNK tehnologiji i koristit će novu mrežu za proizvodnju napravljenu prošle godine, u novom laboratoriju u New Yorku. O tržištu mRNK cjepiva, Bourla kaže: “Sada smo ispred svih i planiramo održati razmak.”

Pfizer priznaje da bi mogli završiti partnerstvo s njemačkom tvrtkom BioNTech koja je napravila proboj u borbi protiv koronavirusa jer smatraju da su od njih dovoljno naučili da mogu krenuti samostalno, a sporazum završava u srpnju ove godine.

Za WSJ, Bourla kaže: “Volimo raditi s BioNTechom ali ne trebamo raditi s njima. Razvili smo vlastitu stručnost.”

Trenutno ravnomjerno raspoređuju dobit

Njemačka tvrtka bila je mozak iza nastanka vrlo učinkovitog cjepiva i prva u svijetu koja je dobila odobrenje. Dvije tvrtke trenutno ravnomjerno raspoređuju dobit i očekuje se da će prodaja ove godine vratiti 13 milijardi funti.

Čini se da BioNTech nije pogođen ovom viješću i u priopćenju kažu “da pozdravljaju priznanje tehnologiji koju su razvili.”

Nisu otkrili na koje viruse kreću

Cjepiva na bazı mRNK izrađuju se lakše i brže, lakše se modificiraju od starijih cjepiva, a imaju potencijal zaštite od više virusa u jednome cjepivu. Proces razvoja je posve sintetički, što znači da nema oslanjanja na žive stanice biljaka ili životinja.

Pfizer nije htio reći na koje će viruse krenuti novom tehnologijom, ali se misli da se radi o pojačanim cjepivima protiv koronavirusa zbog stalnih mutacija virusa.

Pfizerov portfelj već uključuje jedno od najprofitabilnijih cjepiva, ono protiv upale pluća. Također, tradicionalnom tehnologijom, razvijaju cjepiva za Lajmsku bolest i infekcije debelog crijeva.