Pfizer upravo: cjepivo je u potpunosti spremno, za nekoliko dana tražimo odobrenje za korištenje

Američka kompanija kaže da cjepivo ima efikasnost od 95 posto

A doctor at Strasbourg's University Hospital (HUS) in personal protective equipment (PPE) performs procedures using a dummy during a training session for new staff who will reinforce the Intensive Care Unit (ICU) as medical staff face a second wave of patients suffering from the novel coronavirus (COVID-19) in Strasbourg on November 13, 2020.,Image: 568946010, License: Rights-managed, Restrictions: TO GO WITH AFP STORY BY MARIE JULIEN, Model Release: no

Američka farmaceutska korporacija Pfizer objavila je nove rezultate istraživanja za svoje cjepivo protiv koronavirusa. Prema njima, kažu, cjepivo radi u 95 posto slučajeva, ne uzrokuje nuspojave i pogodan je za starije osobe.

Pfizer je također objavio da će kroz nekoliko dana tražiti odobrenje američke regulatorne agencije FDA, koja im mora odobriti korištenje cjepiva. To znači da bi cjepivo do kraja godine moglo postati dostupno, a tvrtka kaže da ima spremno oko 50 milijuna doza. Do kraja 2021. godine, spremni su proizvesti preko milijardu doza cjepiva.

Radili s njemačkom kompanijom

Istraživanja su provedena na 44 tisuće volontera, od kojih je pola primalo cjepivo, a pola placebo tekućinu, zasoljenu vodu. U ranijim objavama, Pfizer je govorio od 90 posto efikasnosti cjepiva. Razvijeno je u manje od godinu dana nakon što su znanstvenici počeli raditi na njemu, čime su probijeni svi rekordi za takav projekt.

Cjepivo se bazira na eksperimentalnoj mRNK tehnologiji, a razvijeno je u suradnji s mladom njemačkom kompanijom Biontech, koja je do sada praktički bila nepoznata široj javnosti.

Lijepa priča o Biontechu

Biontech su osnovali Ugur Sahin i Ozelma Tuereci, bračni i poslovni partneri, potomci imigranata iz Turske, koji se već 25 godina bave istraživanjem mRNK tehnologije.

Radi se o, za globalne prilike, relativno maloj kompaniji. Osnovana je 2008. godine, ima oko 1300 zaposlenih – za usporedbu, Pfizer zapošljava skoro 90 tisuća ljudi – a osim razvojem cjepiva bave se i istraživanjem personaliziranog liječenja raka.